Teprve devatenáctiletá basketbalistka dosud nastoupila ke všem jedenácti utkáním v letošní sezoně. V zápasech odehrála v průměru téměř pětadvacet minut, což z ní po kapitánce Kláře Křivánkové a reprezentantce Beátě Adamcové dělá třetí nejvíc vytěžovanou hráčku kádru. „Vůbec jsem nečekala, že dostanu tolik prostoru a takhle se prosadím,“ libovala si Hamzová, jež v minulé sezoně naskočila pouze do devíti duelů v základní části.

Mládežnická reprezentantka se prosazuje i v individuálních statistikách. Nejprve na sebe upozornila v městském derby proti Královu Poli, kdy při vítězství 77:65 zaznamenala hned šestnáct bodů. V průměru si jich v duelu připíše víc než jedenáct. „Až na dva zápasy jsem předvedla slušné výkony, ale jsem typ člověka, který není nikdy spokojený. Chci se pořád zlepšovat. Pracuju rozhodně na střelbě, což je dlouhodobě moje slabá stránka, o kterém vím,“ podotkla Hamzová.

Brněnská rozehrávačka si v říjnu dokonce vysloužila i titul nejlepší obránkyně Ženské basketbalové ligy. „V Žabinách se dlouhodobě snažíme o agresivní styl hry, což se o nás ví. A tahle obrana mi dost vyhovuje,“ přikývla.

Popis fotky: BK Mladá Boleslav - HC Kometa Brno - Utkání 30. kola hokejové extraligy: BK Mladá Boleslav - HC Kometa Brno, 28. prosince 2020 v Mladé Boleslavi. Zleva David Šťastný z Mladé Boleslavi a Tomáš Bartejs z Brna.    Mladá Boleslav - Hokejisté Mlad
Po hodech půst. Kometa v Mladé Boleslavi gólově mlčela a padla

Eliška Hamzová
narozena: 1. října 2001
tým: BK Žabiny Brno
post: rozehrávačka
rodiče: Jiří Hamza – šéf českého biatlonu, Romana Hamzová – bývalá reprezentační basketbalistka a hráčka ŽabinStatistiky v letošní sezoně Ženské basketbalové ligy:
zápasy: 11
průměrný počet minut: 24,8
průměrný počet bodů: 11,4

Za jejími lepšími výkony podle ní stojí paradoxně doba, kdy se na jaře kvůli pandemii koronaviru zastavily veškeré sportovní soutěže. „V jarní karanténě jsem měla pod dohledem týmového kondičního trenéra prostor fyzicky zesílit, což se na mé výkonnosti projevilo opravdu hodně,“ pravila Hamzová, která momentálně v Žabinách nastupuje už třetí sezonu.

V nucené pauze trávila i víc času s rodinou, tedy i s bývalou reprezentantkou a stříbrnou medailistkou z evropského šampionátu v roce 2003. „S mamkou hodně věcí probíráme, občas mi samozřejmě poradí, kde je třeba něco zlepšit, ale že bychom řešily doma jen basket, to určitě ne,“ usmála se 182 centimetrů vysoká hráčka a dodala: „Myslím, že jsem na sebe přísnější než mamka.“

Žabiny se v této sezoně nacházejí v neúplné tabulce nejvyšší české soutěže na čtvrté příčce. „Jsme mladý tým, proto si myslím, že výsledky nejsou špatné. Určitě máme kvality udržet se v tabulce na místě, na kterém momentálně jsme, ne-li se ještě zlepšit,“ uvedla Hamzová.

Brněnští basketbalisté v úterý odehrají s Nymburkem druhé utkání v řadě.
Basket Brno se pokusí zpomalit rychlý Nymburk za týden už podruhé

Brňanky se ovšem v aktuálním ročníku musejí obejít bez zápasů v evropské soutěži EWBL. „Vzhledem k tomu, že jsme kvůli koronavirové pandemii přišli o podporu několika partnerů, nejsme schopni finančně pokrýt náklady na testování a organizaci našeho týmu na turnaji,“ vysvětlil rozhodnutí pro klubový web generální manažer brněnských Žabin Radek Šír.

Jeho tým navíc přijde o duely také v domácí soutěži, protože vedení Ženské basketbalové ligy zrušilo nadstavbovou část a play-off se odehraje až podle aktuální situace s pandemií koronaviru. „Bohužel je míň zápasů, musíme se bez nich obejít. Pořád je skvělé, že můžeme aspoň hrát. Jsou totiž sportovci, kteří nemohou hrát vůbec, takže jsme vděčni aspoň za tohle,“ dodala talentovaná basketbalistka Hamzová.