Jen jeden člen týmu brněnských extraligových volejbalistů si v hale ve Vodově ulici připadá jako doma. Trenér Ondřej Marek v ní šest let vedl hráčky Králova Pole, už sobotním duelem proti Odoleně Vodě se do ní vrátí jako kouč mužů. „Většině soupeřů dělala vždy strašné problémy. Věřím, že to proměníme v naši výhodu, protože z extraligy v ní hráli maximálně někteří čeští reprezentanti,“ povídá Marek.

Z městské haly se rázem stala největší aréna v mužské extralize. Rozlehlé prostory ovšem dělají volejbalistům potíže. „Když k nám přišla Julie Jášová, chodila se mnou mimo trénink měsíc na půl hodiny přihrávat, protože měla obrovské problémy s orientací. Teď mě o stejnou věc požádalo naše libero Martin Weber, už jsme na tom zapracovali,“ popisuje úskalí Marek.

Pětisetové bitvy? Díky, ale stačilo
V minulém ročníku odehráli brněnští volejbalisté v základní části extraligy jedenáct zápasů, které musel rozhodnout až pátý set, tedy přesně polovinu všech utkání. Dvakrát se bili v tie-breaku i s Odolenou Vodou, kterou přivítají v sobotu v půl sedmé večer v prvním utkání v hale ve Vodově ulici. „Soupeř zatím dvakrát prohrál, ale má zajímavě složený tým ze zahraničních hráčů. Většinou jsme spolu hráli pětisetové bitvy, ale jelikož jsme doma, tři body jsou pro nás povinnost,“ hlásí trenér volejbalistů Ondřej Marek. Loni se pokaždé radoval z výhry hostující celek.

Hráči navíc kvůli rychlému přesunu neabsolvují všechny tréninky v novém prostředí, částečně se ještě připravují ve staré hale v Kounicově ulici. „Je rozdíl, jak přiletí balon, co vidíte v pozadí. Pro nahrávače jak svítí světla. Stejně tak na servisu, protože se díváte nahoru na míč. Jakmile se podíváte do reflektoru, jste na vteřinu nebo dvě slepí,“ doplňuje brněnský kapitán Michal Hrazdira.

Klub sáhl ke stěhování i s výhledem do budoucna. „Chceme vylepšit prostředí pro diváky. Věřím, že si k nám najdou cestu, protože hrát volejbal pro volejbal nemá cenu. Hráči samozřejmě budou argumentovat nostalgií Kouničky, lidé namítnou, že oproti staré hale se na Vodovce čtyři sta lidí ztratí. Jsou to úskalí, ale když se nepokusíme s tím něco udělat, dál se neposuneme,“ vysvětluje manažer týmu Martin Gerža.

Rozhodování o přesunu uspíšila i rekonstrukce areálu Sokola Brno I, kde volejbalisté dosud hráli. „Okolí haly je rozbombardované, překládá se plyn, chodíme tam po staveništi. Hala na Sokole je navíc od sedmdesátých let úplně stejná, neinvestuje se do ní,“ mrzí Geržu.

Sokol Brno I má přestavbu haly v plánu. „Jedeme po etapách, dokončili jsme vrchní část, teď se začalo pracovat na výkresech pro halu míčových sportů a sportovní gymnastiku,“ objasňuje starosta Sokola Brno I Martin Vlk.