Bumerang. Zahnutá věcička původem z Austrálie, která vám přilétne zpět do ruky, když ji správně hodíte.

„Je to zvláštní magie okamžiku, když chytáte předmět, který jste před několika vteřinami zahodil. To se musí zažít. Mně to ani po tisících chytů nezevšednělo,“ vypráví s nadšením o své zálibě třicetiletý Brňan, který drží šest z osmi oficiálních českých rekordů.

K neobvyklému sportu se pozdější zakladatel a prezident České bumerangové asociace (CBA) dostal jak jinak než náhodou. Před třemi lety mu sestra dovezla ze zahraničí suvenýr – maketu bumerangu.

„Zkoušeli jsme s ní házet, dokud se nezlomila. Rozhodl jsem se, že tomu přijdu na kloub a do týdne jsem si koupil svůj první spolehlivý australský bumerang. Po nějakých padesáti hodech jsem ho poprvé chytil a od té doby s tím neumím přestat,“ usmívá se.

Bumerangový sport je pestrá záležitost. Rozlišujeme sedm individuálních disciplín. Každá z nich klade na sportovce jiné nároky. V jedné je klíčová síla, v druhé výdrž, v další zase mrštnost k provedení akrobatických chytů. „Každá vyžaduje svou taktiku. Určitě to není zdaleka tak jednotvárný sport, jak by se na první pohled mohlo zdát,“ říká Vejlupek.

Bumerangovým sportovním disciplínám se v České republice věnuje dvanáct vrhačů, počet těch rekreačních se podle odhadů pohybuje okolo pěti set a roste.

Brněnský rekordman v civilu pracuje v japonské firmě jako specialista pro vzdělávání a interní komunikaci. Přesto má ještě jedno „zaměstnání“. Asi nikoho nepřekvapí, že je spojeno s bumerangem. Michal Vejlupek je totiž také vyrábí.

„K výrobě samotné stačí běžně dostupné nářadí a materiály. I výrobní plánky jsou volně dostupné na webu,“ popisuje. Jeden kousek mu trvá půl až dvě hodiny. „Daleko více času ale spolyká fáze testování, jemného dolaďování profilů, barvení, schnutí a lakování. Kompletní proces mi zabere většinou týden,“ dodává.

V srpnu Vejlupek vyrazí s dalšími dvěma Čechy do švýcarského Lausanne na mistrovství Evropy. Celkem se šampionátu zúčastní jedenasedmdesát závodníků z dvanácti evropských zemí. „Sjede se tam dlouhá řada současných i bývalých mistrů světa,“ prozrazuje sportovec, který za svůj největší úspěch považuje celkové druhé místo na turnaji v dánské Kodani v roce 2008.

Každý chce uspět, ale Vejlupek zdůrazňuje i duševní rozměr bumerangového sportu. „Bumerang je ztělesněná spravedlnost. Co dám, to dostanu. V životě tahle přímá úměra často neplatí, tady rozhodně ano.“

Bumerangové disciplíny

- Přesnost návratu. Bumerang se nechá dopadnout na zem a měří se vzdálenost od místa hodu. (český rekord Michal Vejlupek)
- Rychlost chytání. Závodník musí co nejrychleji provést pět hodů a chytů při minimálním doletu dvaceti metrů. (český rekord Michal Vejlupek)
- Vytrvalost. Stejný princip jako v předchozí disciplíně, ale hází se nepřetržitě po dobu pěti minut. (český rekord Michal Vejlupek)
- Hod do dálky. Bumerang se musí vrátit za záda vrhače tak, aby čáru odhodu protnul maximálně dvacet metrů nalevo nebo napravo od místa odhodu. (český rekord Václav Brož)
- Doba letu. Jedná se o hod do výšky s využitím stoupajícího proudu teplého vzduchu. Celý hod je zakončený chytem. (český rekord Michal Vejlupek)
- Trikové chytání a dublování. Vrhač chytá bumerang deseti předepsanými způsoby, dále pak dva bumerangy hozené z jedné ruky. (český rekord Michal Vejlupek)
Australské kolo. Královská disciplína bumerangu. Při hodu se boduje se dolet, přesnost návratu a samotné zachycení. (český rekord Ruda Janout)

zdroj: www.bumerang-asociace.cz