Nejvýše dokráčeli Anna Dušková a Martin Bidař, kteří mezi sportovními páry skončili na čtrnácté pozici. „Dnes oslavujeme, že se na olympiádu vůbec dostaneme. Když jsem závodila já, měli jsme zastoupení ve všech kategoriích a jeli dělat výsledky,“ vzpomínala bývalá brněnská závodnice Radka Kovaříková, která pro Deník Rovnost okomentovala olympijské výsledky krasobruslařů.

KATEGORIE MUŽŮ
Předvedl nejlepší krátký program v sezoně, přesto desáté místo z předchozích olympijských her ve Vancouveru a Soči nevylepšil. Brněnský rodák Michal Březina obsadil při své třetí účasti pod pěti kruhy šestnácté místo, na které se propadl z deváté pozice po volné jízdě. Prvenství obhájil Japonec Juzuru Hanju. „Je škoda, že po dvou desátých místech z minulých olympiád přišel tak krutý propad. Určitě si ale nemusí nic vyčítat, předvedl solidní výkon,“ řekla o bronzovém medailistovi z mistrovství Evropy Kovaříková.

KATEGORIE ŽEN
Po lednovém triumfu na evropském šampionátu zazářila i pod pěti kruhy. Ruska Alina Zagitovová předčila v souboji o první příčku dvojnásobnou mistryni světa Jevgeniju Medveděvovou a v patnácti letech se stala historicky druhou nejmladší olympijskou vítězkou v krasobruslení.

Česká zástupkyně mezi ženami chyběla. „Věk vítězky mě nepřekvapil. Před dvaceti lety vyhrála v Naganu Američanka Tara Lipinská, které byla ještě o 26 dní mladší. Je radost dívat se na současnou generaci ruských žen. Jsou výborné a na olympiádě předvedly skvělé výkony,“ pochvalovala si mistryně světa z roku 1995.

SPORTOVNÍ PÁRY
Po olympiádě v Soči vyměnila závodního partnera, přesto se snu o zlaté olympijské medaili nevzdala. Vyplatilo se. Německá krasobruslařka Aljona Savčenková si po boku Bruna Massota dojela pro nejcennější kov, který přidala do sbírky ke dvěma bronzům z předchozích dvou účastí pod pěti kruhy.

Pavel Kelemen se chystá do boje na mistrovství světa. Na snímku se opírá o českého kouče Petra Klimeše.
Ukaž se! Dráhaři před mistrovstvím světa sázejí hlavně na Kelemena

Česká dvojice Anna Dušková a Martin Bidař skončila při olympijské premiéře na čtrnácté pozici. „Aljonu znám spoustu let. Má za sebou dlouhou kariéru s mnoha úskalími i skvělými momenty. Po olympiádě v Soči se rozhodla pro velký risk, když začala závodit s novým partnerem. Ve volné jízdě podali vynikající výkon a zaslouženě získali zlato. Byla jsem za ni šťastná. Česká dvojice zatím není mezi seniorskými závodníky ostřílená, takže na olympiádě spíš sbírala zkušenosti do budoucna,“ prohlásila Kovaříková, která v úterý oslavila třiačtyřicáté narozeniny.

TANEČNÍ PÁRY
Rozloučili se na vrcholu. Kanadští krasobruslaři Tessa Virtueová a Scott Moir zakončili v Pchjongčchangu bohatou závodní kariéru druhým olympijským triumfem a vylepšením vlastního světového rekordu. Ve stejné kategorii startovali i Michal Češka s Cortney Mansourovou, kteří jako jediní z českých krasobruslařů nepostoupili do finálové části a brali předposlední pozici.

„V případě kanadského páru jde o několikanásobné medailisty z minulých olympiád a především miláčky Kanaďanů. Celý severoamerický kontinent jim teď leží u nohou. Pro Michala s Courtney byl úspěch už postup na olympijské hry,“ uvedla bývalá krasobruslařka.

ČESKÁ BUDOUCNOST
Přestože aktivní kariéru ukončila před dvanácti lety a ve vedení českého krasobruslení se neangažuje, výkonnostní úpadek z posledních let ji mrzí. „Z mého pohledu je aktuální situace českého krasobruslení smutná. Nevidím žádný systém, který by vyhledával talenty nebo budoval kvalitní trenérské zázemí. Často se mění nominace na různé šampionáty. Máme málo konkurence a bez ní se špatně bojuje a posouvá na vyšší úroveň. Šikovných krasobruslařů, máme dost, ale chybí systém,“ litovala.

Jan Kubičík (druhý zprava) při své jízdě.
Na příštích hrách budu jako Ledecká, vtipkuje brněnský snowboardkrosař