O víkendu v Olomouci si nejlepší českoslovenští sprinteři vyměnili pozice. Volko vyhrál o dvě setiny sekundy před Velebou. „Cítím dobrou pohodu. Koronavirus mi tréninkový program zas tak nenarušil. Pouze tři týdny byly lehce nestandardní. Nejeli jsme sice na soustředění do tepla, ale u nás bylo v té době taky dobré počasí, takže opravdu jsme žádné výrazné změny nezaznamenali,“ podotkl Veleba.

Nechybělo přitom málo a sprinter pražské Dukly už by rozdával bohaté zkušenosti svým svěřencům jen jako trenér. Před dvěma lety totiž Veleba uvažoval o konci kariéry. „Přesně nevím, co se stalo, že se mi teď daří. Mám několik teorií. Pomohlo mi, že jsem začal trénovat Dominika Záleského a počítal s tím, že budu spíš už jen trenér. Měl jsem běhat jen jako Dominikův sparingpartner. Jenže trénink, jaký jsem nám nastavil, vyhovoval i mně. Za další asi hrála roli psychika, že už jsem od sebe tolik neočekával a byl uvolněný,“ přemítal čtyřnásobný mistr republiky pod otevřeným nebem.

Přestože oplývá fazonou, stíhá Veleba udělovat jako trenér pokyny talentovanému Záleskému a Vojtěchu Kolarčíkovi. Na mítincích tak dochází k paradoxní situaci, kdy Veleba soupeří i se svými svěřenci. „Snažím se skloubit roli sprintera a trenéra. Nechci dělat věci napůl, a proto mám pouze malou trenérskou skupinu, “ líčil Veleba.

Zatímco spoustě jiných atletů odklad olympiády v Tokiu o rok kvůli koronaviru vyhovuje, Veleba vzhledem ke své formě i věku lituje. „Samozřejmě mě to mrzí. Šance splnit nominační kritérium a dostat se na olympiádu byly obrovské. Vzhledem k mému pokročilejšímu věku je otázka, jestli se mi podaří formu udržet i příští rok. Taky je velká škoda, že odložili evropský šampionát. který byl plánovaný na srpen,“ uvedl brněnský rodák.

Dobrou formu může prodat na svém prvním zahraničním mítinku v letní sezoně. Dostal pozvánku na sobotní akci v italském Rieti. „Hodně se těším, i když půjde o nestandardní závod. Poběžíme totiž ob dráhu. Mají tam taková opatření, i když jsou trochu úsměvná. V útrobách beztak budeme hned vedle sebe a potom na dráze po nás chtějí takové rozestupy. Každopádně pro Italy je to jedna z prvních akcí, těším se,“ doplnila česká sprinterská jednička.