„Bylo náročné najít místo v kalendáři, kdy se podnik po přeložení uskuteční. Nakonec jsme se rozhodli pro poslední srpnový víkend, i když se v tu dobu koná i mistrovství Evropy kategorie pony v Maďarsku,“ uvedla sekretářka závodu Lenka Sekaninová.

Přes všechny překážky se akce zúčastní pětašedesát koní ze třinácti zemí světa. Jezdci si mohou v Brně vybojovat místenky na olympijské hry, které se mají konat příští rok v Tokiu. Kvůli pandemii koronaviru jde po akci v Maďarsku na konci června teprve o druhý díl světového poháru. „Není to jako v minulých letech, kdy jsme měli devadesát nebo sto účastníků. Jenže jezdci z některých zemí se bojí, aby se mohli při případném startu u nás vůbec vrátit domů, někteří vycestovat nemohou. Na druhou stranu, kdyby mi někdo před šesti lety řekl, že se zúčastní pětašedesát koní, tak bych za takový počet byla ráda,“ uvedla Sekaninová.

Generali Česká Cup: HC Kometa Brno (bílé dresy) - Mountfield Hradec Králové (červené dresy).
Koronavirus zrušil Kometě přípravné utkání, pozitivní test ohlásila Bratislava

Podnik v Brně si za roky vybudoval prestiž, o čemž svědčí i účast pěti olympijských rozhodčích. „Takový počet jsme tu ještě neměli,“ pokyvoval ředitel závodu Jiří Charvát.

Na prestižní akci nebudou chybět přední domácí jména, jako je česká jednička Libuše Mencke, republiková šampionka z loňského roku Kamila Kotyzová nebo druhá vicemistryně Markéta Vášová. „Hlavní favoritkou na výhru bude australská jezdkyně z německé stáje Simone Pearceová, “ předpovídala Sekaninová.

Mezi jezdci se vyjímá jméno rakouské trojky Floriana Bachera, jenž se v Brně pokusí vydolovat co nejvíc bodů a upevnit si pozici v rakouském olympijském týmu. „Z Nizozemska se představí trenér českého centra mládeže Remy Bastings, který si zasoutěží na třech koních,“ zmínila sekretářka podniku.

Brněnský záložník Adam Fousek (vpravo v červeném dresu) poznal v souboji sílu sparťanského stopera Lukáše Štetiny.
Legenda Zbrojovky Jarůšek: Ať Brno baví diváky, ale s lepší defenzivou

Letošní závody se neobejdou bez hygienických opatření v souvislosti s pandemií koronaviru. „Všichni startující musí mít při pohybu v areálu roušku, kterou ale před jízdou odloží,“ doplnila Sekaninová.

Program na Panské líše startuje v pátek po osmé hodině ráno dětskými závody. Akce skončí v neděli, kdy jsou na programu divácky atraktivní freestylové sestavy na hudbu, při nichž to vypadá tak, že koně tančí. Vstup je pro diváky na všechny tři dny zdarma.