Ten se se svými kolegy z bohunického traumacentra stará o zranění jezdců motocyklového mistrovství světa i diváků. „Závodníci jsou ve svém řemesle profesionálové, k nám se dostávají výjimečně. Když mají nehodu, umí totiž správně spadnout. Mnohem větší masu zraněných přijímáme z řad diváků," vysvětluje.

I u nich ale číslo ošetřených po roce 1989 postupně klesá. „Teď už se fanoušci chovají víc spořádaně, takže nemusíme řešit tolik případů," říká Mašek z vlastní zkušenosti.

Občas supluje i funkci překladatelů. „Často se lidé nedomluví anglicky nebo německy, takže máme vytištěné překlady," popisuje.

Nejčastějšími zraněními u jezdců jsou otřesy mozků a zlomeniny končetin. „Nejhorší jsou poranění vnitřních orgánů nebo páteře," jmenuje doktor.

Ten obdivuje výkony motocyklových závodníků. „Považuji je za mistry svého řemesla. Horší je, když si někdo koupí silnou motorku, vyjede s ní na silnici a myslí si, že se jim vyrovná," dodává.

Za loňský víkend při Velké ceně ošetřila klinika úrazové chirurgie ambulantně asi stovku lidí a udělala pět operací. Do práce s poraněnými jsou zapojena i další oddělení bohunické nemocnice.