Místo víkendového programu tentokrát pořadatelé z Dukly Brno zvolili nový formát, kdy se bude závodit v pátek a v sobotu. „Zkoušíme, zda se třeba v pátek přijdou podívat i diváci, kterým dělaly problém víkendy,“ vysvětluje za organizátory Svatopluk Buchta, vedoucí trenér brněnské Dukly.

Se Žabinami Brno se loučí kapitánka Natálie Stoupalová (v zeleném s číslem 5), která odchází do polské Gdyně.
Těžké loučení. Žabiny opouští kapitánka Stoupalová, míří do Polska. Proč odešla?

Grand Prix Brno nabídne souboje mužů i žen ve sprintu a keirinu, vícebojařském omniu a bodovacím závodě dvojic, neboli madisonu. „Vždycky se těším na keirin a sprint, to jsou pokaždé pěkné závody a vrcholí jimi program,“ popisuje Buchta, který dění na velodromu pro diváky komentuje.

Grand Prix Brno je závod první kategorie Mezinárodní cyklistické unie UCI, což je úroveň hned pod světovým pohárem. Příděl bodů do žebříčku tak tradičně láká velká jména, na letošní účasti se ovšem projevují letní olympijské hry, které na přelomu července a srpna přivítá Paříž.

I tak dorazí 165 závodníků z 26 zemí. „Sice nepřijedou největší hvězdy, které se chystají na olympiádu, ale budou tady lidé, kteří potřebují body, chtějí se ukázat a pěkně si zazávodit. Někteří se chystají na evropský šampionát juniorů a závodníků do třiadvaceti let, který bude příští měsíc v Chotěbuzi,“ podotýká Buchta.

Mezi ženami se představí například Clara Schneiderová z Německa, evropská šampionka do 23 let v keirinu. Mezi muži Maciej Bielecki z Polska, mistr Evropy v týmovém sprintu, nebo Robin Skivild z Dánska, vicemistr Evropy v týmové stíhačce.

Barvy domácí Dukly budou v elitní kategorii hájit Matěj Bohuslávek a Veronika Jaborníková. „Ostatní jsou nemocní,“ hlesl organizátor. „Co se týče našich medailových ambicí, spíš spoléháme na juniory a juniorky, kteří se chystají na mistrovství Evropy, zabodovat by mohli David Peterka nebo Jan Pořízek,“ řekl Buchta.

Kamil Pokorný se stal po konci Jaroslava Modrého hlavním trenérem Komety. Se svými svěřenci je nyní v polovině suché přípravy. Podívejte se na snímky z jejího zahájení.
Rychlé řešení. Po konci Modrého se trenérem Komety stává Pokorný

Páteční program startuje na brněnském velodromu v poledne, sobotní v půl deváté ráno. Oba dva dny potrvají soutěže nejméně do deváté hodiny večer.

Grand Prix Brno
páteční program: sprint a omnium mužů, keirin a madison žen, keirin juniorů a juniorek
začátek 12.00
sobotní program: keirin a madison mužů, scratch mužů do 23 let, sprint a omnium žen, sprint juniorů a juniorek
začátek 9.30