Jeho kamaráda a českého rekordmana z kanálu La Manche zradilo vlastní tělo. Trápily jej střevní potíže, které si nejspíš přivodil exotickým jídlem. „Asi to mám z nějaké ryby. V Číně se mi vždy něco takového přihodí,“ postěžoval si Vítek v rozhovoru pro Radiožurnál.

Ve dvacetimilionovém městě proti němu stály okolnosti i v dalších ohledech. Dálkoví plavci, kteří jsou ubytovaní na periferii, si museli při tréninku vystačit s miniaturním hotelovém bazénem. Brněnskému borci navíc vůbec nesvědčí vysoké teploty vody. Ty překračují i třicetistupňovou hranici. „S teplou vodou bojuju hrozně dlouho. Je pro mě těžké v ní předvádět nějaké výkony,“ říkal Vítek.

O hry v Londýně se tedy musí porvat až v dodatečné kvalifikaci, jež je na programu příští rok v Portugalsku. Pětatřicetiletý maratonec si na šampionátu dělal zálusk především na závod na 25 kilometrů, jeho start však zůstává hodně ohrožený. „Není to vůbec dobré,“ hlesl Vítek.

Šanghajské jídlo přitom pro sportovce skrývá ještě jednu výraznou hrozbu, která může závodníka odstavit na mnohem delší dobu než střevní potíže. Hormon clenbuterol. Ten patří na seznam zakázaných látek, může jej přitom obsahovat čínské vepřové maso.

Tamější farmáři totiž clenbuterolem dopují zvířata, aby získali více masa. „Hned 22 ze 28 cestovatelů z Číny má na tento hormon pozitivní testy, byť na nižší úrovni,“ potvrdila antidopingová laboratoř z Kolína nad Rýnem.

Mezinárodní plavecká federace doporučuje, aby se plavci, skokané do vody a vodní pólisti stravovali výhradně v oficiálních hotelích a jídelnách. „O hrozbě nějakého dopingu z jídla jsem neslyšel,“ uvedl šéf české výpravy na šampionátu Jan Novotný.

Pořadatelé se zaručili, že certifikované jídelny FINA jsou bezpečné. „Slibujeme, že všechny potraviny, jejich skladování a přípravné procesy jsou pod striktním dohledem ve všech oficiálních hotelích a jídelnách, neobsahují žádné zakázané látky ani jiné kontaminace,“ prohlásil za organizátory Sie Min-čchiang.

V Šanghaji včera také pokračovaly soutěže akvabel. Soňa Bernardová dostala za svůj výkon 85,23 bodů a z volného programu jednotlivkyň si odnesla dvanácté místo. Zvítězila ruská suverénka Natalia Iščenková .

MS v plaveckých sportech v Šanghaji:
Dálkové plavání:
Muži – 10 km:
1. Gianniotis (Řec.) 1:54:24,7, 2. Lurz (Něm.) 1:54:27.2, 3. Bolšakov (Rus.) 1:54:31.8, 4. Meyer (USA) 1:54:33.9, 5. Hurst (Austr.) 1:54:33.9, 6. Jodar Hervas (Šp.) 1:54:34.3, …32. Pošmourný 1:56:50,2, Vítek (oba ČR) nedokončil.
Synchronizované plavání – jednotlivkyně:
Volný program: 1. Iščenková (Rus.) 98,550 b., 2. Fuentesová (Šp.) 96,520, 3. Sun Wen-jen (Čína) 95,840, …12. Bernardová (ČR) 85,230.

TOMÁŠ SVOBODA, ČTK