Start závodu byl v pátek 3. května a to jednu minutu před půlnocí u Městské sportovní haly v Otrokovicích. Zde byl také cíl a zázemí celého závodu. Celkový limit na zdolání trati byl 36 hodin.

Na start se postavilo 194 vyznavačů extrémních výzev, do cíle doběhlo 150 finišerů.

Na trase náročného závodu bylo připraveno přes 20 kontrolních bodů a také 7 občerstvovacích stanic rozmístěných v lesích buchlovských hor. Celá trasa byla vyznačena barevnou páskou a její příprava v týdnu před závodem byla logisticky značně náročná. Na celém závodě se proto podílelo zhruba 70 pořadatelů a sportovních nadšenců.

Prvenství v premiérovém ročníku PSG Otrokovické stovky vybojoval Václav Glos (Atex, TJ Magla), který 108kilometrovou trasu zdolal v čase 12:26:35. Druhou příčku obsadil Tomáš Flám. Ten byl v cíli pomalejší o 24 minut a 24 sekund, bronz bral za čas 12:54:05 Luboš Neuwirth, čtvrtý byl v čase 13:07:46 Miroslav Šrámek, pátý skončil David Nádeníček (13:11:47).

Brňan Václav Glos má rád Chřiby.

,,Líbil se mi přístup pořadatelů, který sliboval pěkný závod. Organizace závodu předčila moje očekávání,“ vysvětluje, proč se postavil na start premiérového ročníku Otrokovické stovky Glos.

Ten se od začátku letošního roku zúčastnil už čtyř ultramaratonů s délkou přes 100 kilometrů.

,,V trénincích a v závodech jsem letos naběhal zhruba 2000 kilometrů a nastoupal kolem 60 000 výškových metrů. Běhám šestkrát týdně v různých intenzitách. Běžecké trénink občas střídám s vyjížďkou na kole. Moje oblíbená tréninková místa jsou lesy na severu Brna,“ prozradil Václav Glos.

V sobotním otrokovickém ultratrailu chtěl zaběhnout čas kolem 12 hodin.

,,Závod jsem rozběhl rychle a běžel jsem v čele se skupinkou běžců. V průběhu 5. kilometru jsem špatně odbočil a musel jsem se vracet. Tím jsem ztratil asi 10 minut. To mě trochu nalomilo, ale věděl jsem, že na konci závodu moje krátké bloudění nebude mít zásadní roli,“ věděl Glos.

V Chřibech se mu běželo dobře a závod mu ubíhal.

,,Na trati mě nepotkala žádná větší krize. V závěru už mi nechutnaly dlouhé roviny, hlavně asfaltové úseky,“ nezapírá vítěz.

Trať se mu líbila. ,,Mile mě překvapila. Pořadatelé skvěle využili potenciál chřibských kopců. Strmá stoupání v některých úsecích mi vyhovovala. Navíc se běželo v krásné krajině,“ užíval si pobyt v Chřibech 31letý ultraběžec z Brna.

,,S výsledným časem jsem spokojen, ale myslel jsem i na pokoření 12 hodin,“ přiznává ještě Václav Glos.

V Otrokovicích mu udělala radost i jeho kamarádka Klára Burdová, která vyhrála závod žen.

,,Úspěch v Otrokovické stovce určitě s Klárou společně oslavíme. V sobotu ale na to nebyla síla,“ plánuje Václav Glos.

Závod žen vyhrála v čase 13:21:57 Klára Burdová, před Martinou Trojákovou (14:00:43), třetí do cíle doběhla Lucie Banciková (14:38:14), čtvrté místo obsadila Věra Vystrčilová (15:58:00), pátá skončila Adéla Jemelíková (15:59:57).

,,Letošní čtvrtou stovku v pořadí jsem brala jako přípravu na mezinárodní závod v Rumunsku. V Otrokovické stovce jsem neměla velké ambice, chtěla jsem si ji užít a v Otrokovicích poznat nové ultra blázny,“ přiznala s úsměvem Klára Burdová.

Ta byla překvapena náročností trasy.

,,Nicméně v průběhu závodu se ukázalo, že i s takovými parametry mi sedla,“ tvrdí Burdová, která si oblast Chřibů oblíbila již od studentských let.

,,Panenská příroda se tady střídá s historickými místy s tajuplným nádechem a tato kombinace se závodní atmosférou je pro mě značka ideál,“ tvrdí vytrvalkyně z Opavy.

Průběžné pořadí mezi ženami se během závodu střídalo.

,,S Martinou Trojákovou jsme se na trati míjely a také podporovaly a motivovaly. V závěru závodu se mi běželo lépe, proto jsem doběhla na prvním místě,“ prozradila 26letá Klára Burdová.

V cíli ji čekal kamarád Vašek, kterému pogratulovala k absolutnímu prvenství.

,,Ještě chci poděkovat pořadatelům za skvělou organizaci závodu a zážitek, ze kterého budu ještě dlouho čerpat,“ líbilo se v Otrokovicích Burdové.

Otrokovická stovka byl přeběh celého masivu Chřibů ze severu na jih a zpět. Nejjižnějším místem trati byla až daleká oblast Kameňáku poblíž Kyjova.

Trasa vedla přes dlouhé táhlé chřibské vrcholy, ale sbíhala také do hlubokých lesních údolí.

Běžci si užili Chřiby na začátku května, tedy v jednom z nejhezčích období roku, jaké lze v těchto výjimečných horách zažít. Trasa závodu totiž vedla přes většinu chřibských dominant a ikonických míst jako jsou vrcholy Buchlov, Komínky, Brdo, Bunč, Bradlo, Holý kopec, Ocásek nebo Břestecká skála.

Závodní trať míjela také zajímavé chřibské skalní útvary a skalní městečka, z nichž nejznámější jsou třeba: Osvětimanské skály, známé také jako Čertovky, dále pak Kozel, Vlčí jámy, Kazatelna, Budačina, Buchlovský kámen, Břestecká skála a Miláčka. Běžci běželi také v okolí několika chráněných území a přírodních rezervací, například přes nebo v okolí Holého Kopce, Ocásek, Záskalí nebo právě kvetoucí Moravanské lúky.

A to nebylo všechno. Na trase byla také celá řada historických zajímavostí, ať už se jedná o hradní komplex Buchlov, Koryčanskou kapli, hradisko sv. Klimenta nebo kapli sv. Barbory na vrcholu Modla, která se nachází v místě bývalého keltského oppida. Běžci navštívili také rozsáhlé údolí Salaše a následně stoupali kolem historických kamenných hraničníků v okolí vrchu Strachov až k nejvyššímu vrcholu celého chřibského pohoří, slavnému Brdu.

Vytrvalci neminuli ani dvě ze tří chřibských rozhleden, a to již zmíněné Brdo a Salašskou rozhlednu.

Zajímavým zpestřením na trase byl výběh osvětimanské sjezdovky. A protože závod startoval v pátek 3. května o půlnoci, tak si běžci užili Chřiby jak v noci s čelovkami, tak za svítání i v průběhu celé soboty 4. května. Výjimečný zážitek čekal na ty, kteří byli za svítání přímo na vrcholu Břestecké skály, odkud je impozantní výhled k hřebenům Bílých Karpat, nad kterými vychází slunce.

,,Trasa se nakonec ukázala náročnější, než se očekávalo. První ročník ale hodnotíme pozitivně a jsme mile překvapeni z řady pozitivních ohlasů, které nám stále chodí. Ověřili jsme si, že závod má potenciál a budeme v něm pokračovat. Už v současném období začínáme přemýšlet nad druhým ročníkem, který by se měl uskutečnit na začátku května 2025,“ plánuje s dalšími pořadateli další Otrokovickou stovku Jan Červinka.