„Je to titul všech lidí, kteří jezdí se mnou. Já se jen vozím. Můžu jen říct, že je to splněný sen. Jezdím od roku 2003, takže sedmnáct let o tom člověk trochu přemýšlí, jak se zlepšuje a zrychluje. Třikrát jsme byli třetí, tak jsem si říkal, že by se mohlo povést třeba druhé místo a někdy bych mohl skončit i první. Rozhodně to nikdo neplánoval,“ řekl Loukotka, který hájí barvy klubu Delfín Brno.

Chvíli před životním vítězstvím přitom ležel v nemocnici. „Dva týdny jsem byl v posteli a ze začátku se nemohl vůbec hýbat. Měl jsem zánět nervů u páteře, který mi paralyzoval celou pravou část těla. Když jsem se pokoušel chodit, omdlel jsem,“ popsal rodák z Kralup nad Vltavou.

Nakonec se rozhodl, že pod alpské vrcholky pojede. „V nemocnici jsem se ptal, co riskuji. Primář řekl, že ochrnout bych neměl, maximálně se vrátím v původním stavu. Tak jsem si řekl, že to risknu a nechal se uschopnit. V pondělí mě pustili a ve středu už jsme vyrazili, že zkusím, co tělo udělá. Teď po závodě mi záda nějak fungují. Pravou nohu moc necítím, ale prý je to otázka fyzioterapie a pravidelného cvičení. Mělo by se to spravit. Zima je dlouhá,“ doplnil Loukotka.

Fotbalisté Zbrojovky (v červeném) v zatím posledním utkání nejvyšší soutěže podlehli na domácím hřišti Karviné 0:2.
Zbrojovka opět padla, Karvinou nastartovala minela Šustra

V Itálii dalším potížím neunikl. Jezero, na němž se šampionát konal, bylo rozbouřené jako od trojzubce boha Poseidona. „Při poslední rozjížďce se objevily půlmetrové vlny a organizátoři závod nepřerušili. Bylo to nejvíc, co jsem kdy zažil neregulérního, šílené podmínky. Díky tomu jsme ale vyhráli. Držel jsem se v nějakém tempu a ostatní ne,“ prohlásil.

Loukotka závod strhl na svou stranu ve třetí rozjížďce. Původně se mělo jet čtyřikrát, ale poslední rozjížďku nakonec pořadatelé odvolali. „Favorit Claudio Fanzini zůstal ve druhém kole stát. Zastavil se mu motor. Šel jsem do velkého rizika, ale vyšlo to,“ přiblížil čtyřicetiletý pilot, jak v závěru překonal Alexe Cremona.

Doslova královsky se tak rozloučil s kategorii F-350. „Už ji jezdit nebudeme. Důvodů je víc. Světová asociace chystá velká technické změny a já kvůli nim tuhle kategorii už jezdit nechci. Zkusím něco nového,“ vyhlásil Loukotka, jenž má i dvě zlata z mistrovství Evropy.

JAROSLAV GALBA