Na čele dravci, kteří usilují o zápis do historie jako první vítězové. Uprostřed hobbyběžci mezi nimiž juchají partičky, které přicházejí za zábavou a pak ji spláchnou třeba pivem. Na závěr rodiny s dětmi, jež si plánují sportovní dopoledne. A ten lidský had má několik stovek metrů.

Kdepak, nikdo se nesnaží o zápis do Guinessovy knihy rekordů. Jen startuje novodobá historie běhů na Moravě. Hodiny bijí desátou sobotního dopoledne a v areálu Lodních sportů v rakovecké zátoce Brněnské přehrady se tísní víc než tisícovka lidí.

Blíží se začátek premiérového ročníku závodu Triexpert Vokolo priglu. „Nechtějte, abych vám na těle ukazoval, jaká mi je zima,“ říká roztřeseným hlasem skupince přátel Jiří Čepura.

Deset stupňů po deštíku, přesto se dveře v převlékárně, rozumějte plachta, netrhnou. Proudy natěšených sportovců přicházejí a v kraťasech zase vycházejí. „Oddělené kabinky asi nenajdeme,“ usmívá se jedna z účastnic běhu.

Masa lidí se okolo půl jedenácté houfuje na startu, ti uprostřed nejspíš netuší, kolik lidí je před nebo za nimi. Organizátoři jich nakonec přilákají 927. „Uhněte, nevidím na své rivaly,“ vykřikuje Tomáš Štancl z Křenova na Svitavsku.

Start 13,7 kilometru dlouhého závodu se blíží, běžci nervózně poskakují. „Vokolo priglu 2010 startuje,“ oznamuje moderátor Michal Chylík a vzápětí zazní výstřel. Zatímco adepti na prvenství Filip Ospalý, Daniel Orálek, nebo Lukáš Kourek míjí první ostrou zatáčku po třech stech metrech, většina startovního pole se ještě nerozběhla. „Kdybyste nemohli, sejdeme se na první občerstvovačce,“ hlásí svým kumpánům Jaromír Navara z Brna.

Lidský had se vydává z Rakovce v protisměru hodinových ručiček, k prvním větším trhlinám v jeho celistvosti dochází až poblíž betonové hráze. Zatímco někteří běžci v nejlepším věku sípou do mírného stoupání, zkušení veteráni jím proklušou bez drobnějšího zaváhání.

První spása

Občerstvovací stanici po čtyřech a půl kilometrech vítají závodníci s velkým povděkem. „Tam jsem ztratil parťáky, asi si chtěli promyslet taktiku,“ říká později Michal Fiala.

Pravý boj začíná až ve skalnaté rokli, kde se cestička zužuje a peloton se porovnává za sebou. Ostré stoupání před lávkou pod hradem Veveří připomíná některým ze sportovců očistec. Přecházejí do chůze, nebo dokonce zastavují. Po osmi a půl kilometrech je zdraví druhá zastávka s vodou a banány. „Pivo nemáte?,“ ptá se Jan Bílek a s úsměvem prosviští zatáčkou.

Nastává rozhodující zkouška vůle a vytrvalosti. V Podkomorských lesích čekají na účastníky premiéry Vokolo Priglu dva táhlé kopce. „Do nich předbíhám, ale z nich mi to všichni vrací,“ oddechuje Čepura.

Velké skupiny už na trati nenajdete, ale proti funícím „sebemrskačům“ už s úsměvem rozebírají dokončený závod běžci v čele s vítězným Lukášem Kourkem. „To jejich hop hop mi moc odvahy nedodává,“ směje se Štancl.

Vyčerpaní, ale pořád ještě nadšení, krájí nadšenci poslední kilometry na nekončící silnici. Kóta třináctého kilometru dodává většině novou krev do žil. „Říkal jsem si, jak do cíle dosprintuju, ale trochu mě překvapilo, jak byl ještě daleko,“ haleká v cíli Michal Mašek.

Každý odvážlivec dostává v rakovecké zátoce na krk pamětní medaili a míří k občerstvení. Pořadatelé je ještě žádají o vrácení čipu, který zaznamenává jejich čas. „Jestli se předkloním, už mě nenarovnáte,“ utrousí po posledním kroku zcela zničený Tomáš Skrýval. Po dvou hodinách jsou všichni v cíli až na tři jedince, kteří vzdali.

Zasloužená medaile

Plácání po ramenou a spokojené výrazy, které zračí, že se všichni vydávají ze zbytku sil a vlastně všichni vítězí. Také proto každý bere medaili… „Pro mě byl největší zážitek, když jsem se po doběhu vyklusávala podél trati a viděla dobíhat davy závodníků. Něco takového jsem nečekala,“ culí se druhá žena v pořadí Jiřina Kociánová.

Rychlé převlékání a šup do jídelny, kde všichni startující fasují zasloužené těstoviny. „Kdo chce pivo může za mnou,“ prořízne vzduch výkřik ženy u pultu.Polovina dlouhého špalíru se náhle trhá a členové především pánské osazenstva atletů běží pro vytrpěnou odměnu. Snad jim nevadí, že pivo se podává pouze nealkoholické…