S překonáním loňského rekordního počtu 2102 běžců počítá. „Mám dvě přání. Za prvé aby dorazilo aspoň 2250 lidí a za druhé, abych jich nebylo víc 2300. Protože už nemáme víc triček, medailí ani jídla,“ směje se hlavní organizátor.

Hlavní hvězda na startu bude aktuální český šampion v silničním závodě na deset kilometrů, půlmaratonu i maratonu – Jiří Homoláč. „Kvůli Vokolo priglu prodlužuji sezonu, je to můj nejoblíbenější závod. Doufám, že dorazí co nejvíc lidí, kteří vytvoří skvělou atmosféru a všichni budou nažhavení na start. Kdyby nás běželo jen pět, není to ono,“ usmívá se nejlepší český vytrvalec.

Pochází z Chudčic, okolo Brněnské přehrady běhá pravidelně, zná každé zákoutí víc než čtrnáctikilometrové trati. „Když řeknu stokrát ročně, tak trochu přeháním, ale velmi často běhám okolo,“ potvrzuje osmadvacetiletý atlet.

Oblíbený závod běžel sedmkrát, čtyřikrát zvítězil, dvakrát skončil druhý a jednou třetí. Loni zvládl trať ve skvělém čase 43 minut a 52 sekund. A po letošní úspěšné sezoně těžko najde přemožitele. „Posunul jsem si osobáky na desítce, výsledky jsme měl taky dobré, forma je stabilnější než předchozí roky. Věřím, že při Vokolo priglu budu atakovat svůj nejlepší čas,“ přeje si Homoláč.

ČSOB Vokolo priglu 2018Termín: v sobotu v 10.45 hodin (start první vlny nejrychlejších běžců)
Místo: Brněnská přehrada, od Hotelu Rakovec
Délka tratě: 14,1 kilometru
Počet přihlášených: 2600
Loňští vítězové: Jiří Homoláč (43:52 minuty) a Petra Kamínková (52:19)
Traťový rekord: Hillary Kiptum Maiyo Kimaiyo (Keňa) – 43:05 minuty


K rekordnímu zápisu Hillaryho Kimaiya mu před rokem scházelo 47 sekund. Keňští vytrvalci ho při závodě prohánět nebudou, protože pořadatelé už čtyři roky vypisují prémie pouze pro nejlepší české a slovenské závodníky. Rozdělí si 42 tisíc korun.

„Podporujeme domácí elitu, aby k nám jezdili nejlepší běžci, vzory pro naše děti a závodníky. Proti startu afrických běžců nic nemám, ale bez prize money nepřijedou ani ukrajinští nebo polští běžci,“ vysvětluje Božek.

Mužský závod nabídne přehlídku české špičky, vedle Homoláče se na start postaví další brněnský běžec Jiří Čípa, který skončil devátý na mistrovství světa v trailu, nebo několikanásobný český šampion v maratonu Petr Pechek. Poprvé poběží aktuální mistr republiky v triatlonu Jan Čelůstka nebo populární ultramaratonec Daniel Orálek. Obhájkyně loňského triumfu mezi ženami Petra Kamínková se omluvila z osobních důvodů, předloňská vítězka Eva Vrabcová Nývltová se zase chystá na maraton v New Yorku.

„Největší favoritka tak bude Martina Vévodová, letos čtvrtá na mistrovství republiky v půlmaratonu, startuje i česká šampiona v dlouhém triatlonu Helena Kotopulu,“ přibližuje ředitel závodu.

Účastníci Vokolo priglu také tentokrát pomáhají, když nasednou na oranžové kolo nadace ČEZ, pošlapou na podporu organizace Společně k úsměvu a také na rekonvalescenci brněnského triatlonisty, mistra republiky Františka Kubínka, který se zotavuje po vážné dopravní nehodě.