Tým šlape i díky příchodu velezkušeného smečaře Michala Hrazdiry, nahrávače Ondřeje Bouly a matadora Lubomíra Staňka, jenž po minulé sezoně ukončil kariéru.

Podle platných pravidel už ale po účasti v první lize nemůže nikdo z nich naskočit v tomto ročníku do extraligového celku. Z úst kritiků zaznívá, že si volejbalisté Brna chtějí s hvězdným týmem zajistit triumf v první lize, ovládnout baráž a následně prodat licenci za miliony. „Tohle do sportu nepatří. Někdo si chce vydělat peníze nestandardním způsobem. Určitě budeme kontaktovat svaz, ať celou situaci posoudí. Nad konkrétními kroky ještě uvažujeme,“ rozčiluje se Vladimír Němeček, předseda aktuálně posledního celku extraligové tabulky Benátek nad Jizerou, který je ohrožený baráží. V té nastupuje vítěz první ligy s posledním celkem nejvyšší soutěže.

Majitel Volejbalu Brno Martin Gerža ale takovou kritiku odmítá. „Jsou to spekulace, které nemají opodstatnění. Až taková situace nastane, můžeme se o něčem bavit,“ brání se Gerža.

Podle něj může za nenadálou změnu kurzu šířka kádru. „Máme dvě šestky, které mohou hrát extraligu. Chceme dát prostor mladším hráčům a urychlit jejich vývoj. Mohou prokázat, že na lavičce doteď seděli neoprávněně,“ vysvětluje Gerža.

Brněnská laťka 2019.
Brněnskou laťku ovládla halová mistryně Evropy Palšytéová. Útočila na dva metry

Němeček však poukazuje také na údajné nesportovní chování brněnského vedení. „Není to fér. Soutěž má nějaký vývoj, který potom zásadně ovlivní v nejdůležitější části sezony hráči, kteří kvalitativně patří úplně jinam,“ podotýká šéf benátského celku.

Podle Gerži je však podobná strategie prvoligovým a extraligovým celkům vlastní. „Co jsme udělali, se v první lize dělo, děje a dít bude. Nejsme zdaleka první ani poslední,“ upozorňuje majitel klubu.

Zároveň ale přiznává, že v případě postupu jen stěží v Brně uživí dva extraligové celky. „Už jsme v rovině teorie. První ligu jsme zdaleka nevyhráli. Varianta, že budeme mít dva extraligové celky v Brně, ale moc reálná není,“ přiznává Gerža.

Jedna z akvizic brněnského celku Lubomír Staněk tvrdí, že se pod vysokou síť vrátil, protože mu volejbal chyběl. „Volal mi Ondřej Marek (trenér Volejbalu – pozn.red.), jestli si nechci zahrát. Mně už to začalo chybět a nabíral jsem kila. Navíc jsem slyšel, že mi bude nahrávat Ondra Boula. I proto jsem na nabídku kývl. Ale že mi slíbili nějaké peníze? To ne, dělám to, abych se nenudil,“ praví Staněk.

Vedení Brna také odmítá kritické hlasy o tom, že odpískalo extraligovou sezonu na úkor druhé nejvyšší soutěže. „Stále máme ambice skončit do šestého místa, na kterém momentálně jsme,“ argumentuje Gerža.

Mírnější slova než z Benátek zaznívají na adresu brněnského celku z tábora vítěze základní části první ligy Bučovic. „Asi neporušili žádná pravidla a strategii určuje majitel. Nám je svým způsobem jedno, kdo proti nám nastoupí. Brno se těmi šachy dosadilo do role favorita na vítězství soutěže,“ nabídl svůj pohled kapitán celku Ivan Duda.