Do postupové matematiky výrazně promluví souboj Volejbalu Brno s Českými Budějovicemi, který hostí od pěti hodin večer hala v Kounicově ulici. Brno pomýšlí na šestou příčku, úřadující mistři hodlají skončit v tabulce první. „Nesmíme se bát. Musíme solit naplno cokoliv půjde. Když nastoupíme bez respektu, máme šanci uspět," upozornil brněnský smečař Jan Muroň.

Brňané jsou sedmí, ale pokud okradou českobudějovické favority o body a ČZU Praha prohraje v Odolena Vodě, skončí Brno šesté. Tím se tým kouče Miroslava Malána vyhne ve čtvrtfinále největším adeptům na titul z Liberce i Budějovic. Hrál by potom s Příbramí. „Těžko říct, kdo nám sedí nejvíc. Vedoucí trojice je vyrovnaná. Možná se lehce zdá, že nejvíc šancí máme proti Liberci. Jednou jsme je porazili a u nich hráli vyrovnaný zápas. Jenže play off všechno maže. Teď potřebujeme zvládnout utkání s Budějovicemi a v play off se poprat s kýmkoliv," uvažoval Muroň.

Sedminásobní čeští mistři z jižních Čech letos nepůsobí tak suverénním dojmem jako loni, kdy extraligové soupeře většinou válcovali.

Jihostroj letos čtyřikrát prohrál a první místo tabulky zatím patří výsledkově jistějšímu Liberci. „To je relativní. Tým byl hodně zatížen náročným programem v evropských pohárech, takže jim potom některé extraligové zápasy nevyšly na jedničku," vysvětloval Muroň.

Navíc Budějovice jsou tým pro play off, kde reprezentanti jako Peter Pláteník, Petr Zapletal nebo Jakub Novotný teprve ukáží svoje umění. „Pomaličku to přichází. Musíme zvládnout ještě jeden zápas základní části v Brně, protože pořádně ani ještě nevíme, s kým budeme hrát ve čtvrtfinále. Volejbalově najíždíme na play off. Víme, že to bude určitě těžší než loni, kdy jsme všechny rozsekali," uznal vyrovnanost letošního extraligového ročníku levoruký snajpr Novotný.

Soupiska brněnských soupeřů má věkový průměr osmadvacet let. Základní sestava se hemží hráči v nejlepším volejbalovém věku. V tom mladý tým Brna nemůže Budějovicím konkurovat. „Jejich největší síla je právě ve zkušenosti. Tou vyhrávají důležité zápasy. Třeba začnou lehce profesorsky a my se díky tomu chytíme," uzavřel Muroň.