Na jihu Moravy se představí deset nejlepších reprezentací starého kontinentu, původně mělo do turnaje zasáhnout dvanáct celků, jenže někteří hráči reprezentace Turecka a Ukrajiny byli v pátek pozitivně testováni na Covid-19 a oba národní týmy musely z České republiky odcestovat.

Domácí reprezentaci v Kuřimi čekají ve skupině souboje s Francií, Srbskem, Itálií, Polskem a Belgií. Jako první si čeští reprezentanti zahrají v sobotu od půl sedmé večer v Kuřimi proti favorizované Francii. „Máme dost těžkou skupinu, základ úspěchu bude postoupit do play-off, “ uvedl kouč reprezentace Přemysl Obdržálek, jenž má na soupisce také tři hráče Volejbalu Brno: Matyáše Tomana, Matouše Drahoňovského a Lukáše Čeketu.

Kvůli pandemii koronaviru nebylo do poslední chvíli jasné, zda se šampionát původně plánovaný na konec srpna vůbec uskuteční. Vládní opatření konání akce umožňují. „Posunutí turnaje o měsíc je trochu komplikace, protože extraligy mužů a juniorů už v tuto chvíli běží a neodložily se kvůli turnaji. Taky nám chyběla mezinárodní konfrontace, takže se těžko odhaduje síla týmů. Sháníme video, abychom se na soupeře připravili. Jsme ale rádi, že se hraje,“ pronesl trenér Obdržálek, jenž kromě národního týmu koučuje rovněž extraligový Zlín.

Aktualizovaný rozpis zápasů české reprezentace - Kuřim
26. září, 18:30 Česká republika - Francie
27. září, 18:30 Srbsko – Česká republika
28. září, 18:10 Česká republika - Itálie
30. září, 18:30 Polsko - Česká republika
1. října, 20:00 Česká republika - Belgie

Současný výběr před dvěma lety vybojoval cenné stříbrné medaile na domácím evropském šampionátu kadetů ve Zlíně. „Beru to jako zatím svůj největší úspěch kariéry. S klukama se teď hodně těšíme na další domácí šampionát. Být před vlastními fanoušky je výhodné,“ poznamenal kapitán národního výběru Petr Špulák.

Přes sílící pandemii se na stadion dostanou i fanoušci, do haly v Kuřimi dvě stě diváků, do brněnské haly ve Vodově ulici pět set fanoušků. Vstupné na utkání v obou městech stojí padesát korun. „Těším se a věřím, že nás lidi poženou, některé zápasy nejspíš budou vyprodané, “ podotkl Obdržálek.

Jeho svěřenci sehráli před šampionátem místo přípravných duelů s Francií a Itálií klání se čtyřmi kluby. S Volejbalem Brno remizovali 2:2 na sety a při Zlín Cupu podlehli 2:3 na sety Zlínu a slovenské Myjavě, ale přemohli Vídeň 3:1 na sety.

Šampionát vyvrcholí medailovými souboji příští neděli 4. října. Víc informací o události a aktuální informace naleznou zájemci na webových stránkách www.me2020u20.cz.