„Nerad předbíhám. Jestli se podívám zpátky do Itálie, si řekneme až po Charkovu,“ zůstává při zemi brněnský kapitán Michal Hrazdira, jenž v italských soutěžích strávil dohromady sedm let.

V cestě za atraktivním sokem stojí Brnu špatně čitelný ukrajinský tým. „Měli jsme trochu problém sehnat informace, nakonec se nám to povedlo přes jednu ukrajinskou hráčku, která nastupuje za Šternberk. Máme k dispozici tři zápasy na videu,“ líčí brněnský trenér Ondřej Marek, jehož svěřenci v kvalifikačním kole vyřadili chorvatského mistra Mladost Ribola Kaštela.

Nyní před nimi stojí sedmnáctinásobný ukrajinský šampion. „Má podobnou sílu jako Kaštela. Tým je složený výhradně z ukrajinských volejbalistů, mladé kluky doplňují tři zkušení. Úpadek kvality asi zapříčinila horší ekonomická situace v klubu. Šance na postup jsou padesát na padesát,“ odhaduje Marek.

Klapal a David
OBRAZEM: Dvojitá brněnská radost. Smutní pouze volejbalový Fénix

Generálku na hlavní fázi Vyzývacího poháru sehráli brněnští volejbalisté v sobotu, kdy na domácí palubovce porazili v extralize Ostravu 3:1. „Začal jsem se už večer po zápase připravovat na Charkov. Z videa je to vždy složitější, hráče neznáte. V naší extralize volejbalisté rotují mezi kluby, takže o sobě víme navzájem. Příprava u videa zabere dost práce, navíc času je málo,“ zmiňuje Hrazdira.

Zkušený smečař patří do rady starších, která se podílí na tvorbě taktiky na soupeře. „Zastáváme názor, že víc očí víc vidí,“ tvrdí Marek. „Zápasy na videu máme vždy připravené od statistika, ale tentokrát jsme je měli z internetu po částech, nemohli jsme si selektovat výkony jednotlivých hráčů, což díky speciálnímu programu jinak umíme,“ přidává další obtíže třiačtyřicetiletý kouč.

Úvodní duel startuje v hale ve Vodově ulici ve středu v osm hodin večer, odvetný je na programu ve středu 20. prosince v Charkově. „Pohár je dobré zpestření, jdeme do neznáma. Mladí hráči poznají, jak to chodí v jiných klubech. Jde taky o prezentaci klubu v zahraničí,“ doplňuje Marek.

Pohárová cesta
∙Kvalifikační fáze:
Mladost Ribola Kaštela – Volejbal Brno 0:3 a 3:1
 
∙Hlavní fáze:
Volejbal Brno – Lokomotiv Charkov (ve středu od 20.00 v Brně a 20. prosince od 18.00 v Charkově)
 
∙Soupeř pro případné osmifinále vzejde z dvojice Gentofte Volley (Dánsko) a Bunge Ravenna (Itálie).