„Přišel a řekl, že chce skončit, protože už ho nebaví hrát volejbal na profesionální úrovni," sdělil Deníku Rovnost ředitel klubu Martin Gerža.

Katona se do brněnského klubu vrátil před necelými třemi lety po angažmá v Egyptě a letos se stal klíčovým hráčem razantně omlazeného celku. „Je to velký zásah, nemá cenu si nic nalhávat. Jeho dvacet až pětadvacet bodů za zápas chybí. Věřím, že se o šanci poperou jiní, třeba Adamu Rycheckému se to daří," hledal možného nástupce trenér týmu Ondřej Marek.

Na hledání případné zkušenější náhrady si zatím klub vyhrazuje čas. „Je to čerstvé. Chvíli asi budeme hrát v současné sestavě. Uvidíme, jestli bude někdo v rozjeté sezoně k dispozici," nastínil sportovní ředitel klubu Jindřich Licek.

Brňané odehráli bez zkušeného univerzála Katony už extraligové utkání s Odolenou Vodou, na jejíž palubovce prohráli o víkendu 1:3. Ve středu od šesti hodin večer je čeká pohárová odveta s Istanbulem. Turecký celek v úvodním klání vyhrál na domácím hřišti 3:1.

Jihomoravané se drželi jen první set, pak se jejich hra rozpadla. „Istanbul má silnější tým, než většina soupeřů v naší lize. Půjdeme do utkání s tím, že nemáme co ztratit. Bereme je jako přípravu na další extraligové zápasy. Chceme, aby nám fungovaly věci, na kterých pracujeme," zmínil Marek.

Namísto v domácí hale v Kounicově ulici se volejbalisté proti tureckému soupeři představí netradičně v hale ve Vodově ulici. Evropské poháry v ní už hráli i loni. „Podmínky budou pro oba týmy stejné, navíc spousta našich kluků v ní odehrála mistrovství Evropy juniorů," poznamenal Marek.

Z domácího prostředí chce proti favoritovi těžit. „Věřím, že než se soupeř rozkouká, podaří se nám první set," plánoval kouč. Jeho svěřenci potřebují k vybojování zlatého setu vyhrát buď 3:0, nebo 3:1. V případě neúspěchu je čeká Vyzývací pohár a lepší z dvojice Chaumont a Fonte Bastardo Azores. Blíž mají po úvodní výhře 3:1 k postupu hráči portugalského cel­ku.

Brňané stále čekají na první vítězství v sezoně i v domácí extralize. Zatím nasbírali pouze dva body. „Jsme poslední, ale není to tragédie. Čekají nás papírově slabší týmy jako Benátky, Ústí, Havířov nebo Příbram. Po zápasech s nimi se uvidí, jestli to opravdu na poslední místo je," vyhlížel Licek nadcházející duely.