Úvodní zápas začíná v úterý v šest hodin večer v hale ve Vodově ulici. „Díky reprezentaci mám s finským volejbalem své zkušenosti. Salo je tradiční silný klub, který má dvě cizinky a tři čtyři finské reprezentantky. Hrál dva roky po sobě základní skupinovou fázi Ligy mistrů,“ popsal pohárového protivníka brněnský kouč Marek Rojko.

O účast v nejprestižnější evropské soutěži volejbalistek se Salo pokoušelo i letos, ale v kvalifikaci neuspělo. „Jedná se o dobře organizovaný profesionální klub, ale postoupit se přes něj dá. Půjdeme do toho s respektem, ale pokusíme se ho porazit,“ prohlásil Rojko.

Na odvetu si Brňanky počkají až do 10. ledna příštího roku. „Pohár CEV je úplně jiná soutěž než extraliga, nejsou tam žádní slabí soupeři, takže příprava na oba dva zápasy bude co nejzodpovědnější,“ přiblížila královopolská kapitánka Ivana Zburová.

Házenkáři KP Brno zvítězili 30:27 nad Karvinou. Na snímku Adamčík.
Házenkáři KP Brno porazili Karvinou, pomohli i skvělí gólmani

V minulé sezoně hrál brněnský klub nižší Vyzývací pohár, kde nejprve vyřadil Vídeň, pak podlehl Ostravě. „Evropské poháry se nemají hrát se soupeři ze stejné země, proto jsem rád, že letos máme jiného protivníka. Finský styl je trochu jiný, než jaký máme tady,“ sdělil Rojko.

Jeho svěřenky hrají nejen o postup do osmifinále, ale možná i o svoji další budoucnost. „Hráčští agenti jsou skoro všude, ale spíš na zápasy chodí neohlášení. Samozřejmě to není v takové míře, jako třeba ve fotbale, ale nikdy nevíte. Zápasy se vysílají i na internetu, takže je lze sledovat tam,“ upozornil Rojko.

Domácí stratég postavil po listopadové porážce 0:3 na palubovce Olomouce před družstvo nekompromisní cíl vyhrát všechny zápasy až do vánočních svátků. „Pohár do toho také zapadá. Když se to nepodaří, budiž, ale v lize chceme dál vyhrávat vše,“ potvrdil Rojko, jehož svěřenky se naladily na finského soka sobotním vítězstvím 3:0 nad libereckou Duklou.

Možní soupeři
Pokud se královopolským volejbalistkám podaří postoupit do osmifinále, čeká na ně lepší z dvojice CSM Bukurešť a Uraločka Jekatěrinburk. Rumunský celek před dvěma lety ovládl nižší Vyzývací pohár, ruský klub má ve sbírce 25 ligových titulů, loni skončil v Superlize čtvrtý.