Čtvrtfinálovou bitvu nakonec rozhodlo domácí prostředí, kde ani jeden z týmů nezaváhal. „Máme za sebou sérii, kterou nám může jakýkoli klub závidět a odehráli jsme ji za hranicí svých možností. Dvakrát jsme doma vyhráli, ale Karlovarsko bylo papírově výrazně silnější,“ sdělil majitel brněnského klubu Martin Gerža.

Celkově Volejbal Brno končí v tomto extraligovém ročníku na páté příčce. „Sezona byla velice podařená. Páté místo odpovídá tomu, na co družstvo mělo. V play-off jsme hráli na 120 procent a z týmu vymačkali maximum,“ prohlásil brněnský kouč Ondřej Marek.

Jeho svěřenci si kromě extraligy zahráli i Vyzývací Pohár, v němž se probojovali do osmifinále, kde nestačili na italskou Ravennu. Ta se však probojovala až do finále. „V novodobé historii, co se Brno vrátilo do extraligy, jde o nejlepší umístění v evropském poháru,“ hlásil Marek.

Letošní sezona
Extraliga
Umístění po základní části: 5. místo (40 bodů, 13 výher, 9 proher)
Celkové umístění: 5. místo (prohra 2:3 na zápasy ve čtvrtfinále s Karlovarskem)

Český pohár
Umístění: čtvrtfinále (prohry 1:3 a 2:3 s Českými Budějovicemi)

Vyzývací Pohár
Umístění: osmifinále (dvě prohry 0:3 s Ravennou)
Cesta soutěží: postup přes chorvatskou Kaštelu a ukrajinský Charkov

Po dvou sezonách se v kádru neobjevil žádný ruský volejbalista. Naopak k pátému extraligovému místu klubu pomohli argentinské libero Martin Weber a srbský univerzál Stefan Okosanovič. „Petru Hanákovi (konzultant Volejbalu Brno – pozn. red.) se ve spolupráci s trenérem podařilo tyto dva hráče vybrat a byli velký přínos,“ přemítal Gerža.

Oba navíc zřejmě zůstanou v družstvu i další sezonu. „Martin splnil, co jsme očekávali a v příštím ročníku na něj chceme naložit víc zodpovědnosti za přihrávku a hru v obranném poli. Je mladý, šikovný a perspektivní. Nabídli jsme mu smlouvu na příští rok a předpokládám, že bude pokračovat,“ líčil čtyřiačtyřicetiletý Marek.

Okosanovič už má na následující extraligový ročník smlouvu podepsanou. „Stefan v základní části střídal lepší zápasy s horšími. Čekali jsme, že nás víc potáhne proti silným soupeřům, ale vždy se trochu trápil. Pro něj šlo o první angažmá v cizině, což je pro hráče vždy složitější. V play-off však ukázal, že jsme vsadili na správného koně, hrál velice dobře. Může jít ještě výrazně nahoru,“ tvrdil trenér Volejbalu Brno.

A kudy se klub ubere v příští sezoně? „Vizi mám, ale záleží na rozpočtu. V následujících čtrnácti dnech bude jasné, kterým směrem se vydáme. Existují tři cesty – buď setrvalý stav, druhá je navýšit rozpočet a posílit, nebo zlevníme a dáme šanci těm, co ji letos dostávali sporadicky, protože potenciál v nich vidím obrovský,“ mínil Gerža.