Část práce si vždycky nosí domů. Třeba v oblečení nebo v tašce. Ne že by plážové volejbalistky Hana Klapalová s Lenkou Háječkovou byly nenapravitelné workoholičky. Spíš pískomilky. Písek k nim prostě patří. „Mám ho všude po bytě. Můžete uklízet, jak chcete, ale toho se nezbavíte,“ směje se devětadvacetiletá blokařka Klapalová.

A její parťačka přizvukuje. „Vyklepe se a jedeme dál.“ Prosluněné písečné kurty jim však většinou přinášejí radost. Vždyť zkušené beachvolejbalistky brněnského Sokola spolupracují teprve dvě sezony a už se vyšvihly mezi nejlepší páry světa. Loni skončily čtvrté na mistrovství světa i Evropy, také díky tomu okupují ve světovém žebříčku třinácté místo. Tahle pozice jim může přiřknout splnění snu. Olympijský Londýn.

Velkou část zaměstnání strávíte na pláži. Jak se s tím žije?

Klapalová: Prostředí je hrozně příjemné. Občas se samozřejmě setkáme s horším počasím. Stane se, že je na písku zima. Ale zanadáváte si, přioblečete se a jdete na to.

Háječková: Je to dobré, akorát trochu náročné, když jsem v části sezony odloučená od dcerky a od manžela. Cestování už teď špatně snáším.

A štve vás ještě, že se písku prakticky nezbavíte?

Háječková: Buď ho přinesu já, nebo dcera Laura z pískoviště. Je to v pohodě.

Klapalová: Tomu člověk nezabrání. (směje se) Můžete všechno vysypávat venku nebo v koupelně, ale písek si prostě přinesete s sebou. Zameteme a je to dobré.

Ale přináší vám úspěchy. Co pro vás beachvolejbal znamená?

Klapalová: Je to věc, která mě baví. Můžu si tím i vydělávat. Splnila jsem si sen. Koníček se stal mou prací.

Háječková: Když jsem na kurtu, chci do toho dát všechno. To samé platí s rodinou. Beachvolejbal je zaměstnání jako každé jiné.

Vzpomenete si na začátky?

Háječková: Jo, začala jsem dávno, ještě když se hrálo ve třech. Může to být sedmnáct let zpátky. Střídala jsem šestkový volejbal s plážovým, dokud to šlo. Poslední tři roky hraju už jen plážový a vyhovuje mi to.

Klapalová: Já s beachem v sedmnácti začala. Předtím jsem hrála i klasický volejbal, rodiče mě i bráchu (Martin Klapal je přední český volejbalista pozn. red.) podporovali. S kamarádkou ze šestkového volejbalu jsme šly na středoškolky a vyhrály jsme. Moje první spoluhráčka byla Míša Smutková. Začátky jsou spjaté s Brnem a trenérem Milanem Džavoronokem. Staral se o nás, posléze mě dal dohromady s Terkou Petrovou a s ní jsme začaly objíždět turnaje světové série.

Nechtěly jste zůstat u klasického šestkového?

Klapalová: Byla jsem v ju-niorské reprezentaci šestek, ale moc mi to nevyhovovalo. V beachi máme volnější ruku, zařizujeme si všechno samy. Je to něco za něco.

Háječková: Když jsem přestala hrát šestkový volejbal, nějak jsem to na sobě nepocítila. Vyhovuje mně, že se pořád jede v tempu. Ráda trénuju.

A volby pro beachvolejbal nemusíte litovat. Loni jste zažily nejúspěšnější sezonu…

Klapalová: …Bramborovou.

Získaly jste čtvrté místo na mistrovství světa a na mistrovství Evropy. Díky čemu jdete výkonnostně nahoru?

Háječková: Myslím, že jsme měly na mistrovství světa docela štěstí na los a na Evropě jsme se postupně rozehrávaly. Vždycky nám to trvá déle. Potřebujeme čas. Ale spolupráce nám funguje a padly jsme si do noty. (smích)

Klapalová: Obě tomu dáváme hodně. Snažíme se přes zimu připravit i po fyzické stránce, abychom pak měly z čeho čerpat v létě. Pak už není čas na dovádění v posilovně. Oba dva turnaje, kde jsme skončily čtvrté, začaly úplně katastrofálně, ale pak jsme se vzpamatovaly a odehrály výborné zápasy.

Hana Klapalová.
Hana Klapalová.

Co chybí k tomu, abyste si třeba jednou stouply i na stupně vítězů?

Klapalová: Možná nějaká větší drzost. Spoustu zápasů jsme prohrály 13:15 v tie-breaku. Možná chybělo víc štěstí. Nebo to tak má být. Ale budeme se snažit, abychom se ještě zlepšily.

Háječková: Ono se říká, že chybí malý krok, ale myslím, že ten krok je nejtěžší. Týmy jsou hodně vyrovnané. Rozhodují malé chybičky.

Čeká vás nová sezona s olympijskou výzvou. Jak vnímáte hry?

Klapalová: Jsem zvědavá, jestli se tam opravdu probojujeme. Je to úplně jiný turnaj, jednou za čtyři roky.

Háječková: Olympiádu jsem dřív brala jako nedosažitelný cíl. Samozřejmě je to meta a cíl, na který se připravujeme. Až tam budeme, můžu vám říct: Jo, jsem ráda.

Už dopředu zjišťujete, jak bude olympijský Londýn vypadat?

Klapalová: Vůbec. Nechceme nic zakřiknout. Často slyšíme: Londýn už máte jistý. Kvalifikace končí 17. června, teprve pak začneme hry řešit. Teď ještě zbývá čas.

Háječková: Pak budeme vědět víc a třeba se budeme radovat.

Na druhou stranu už máte turnaj opravdu blízko…

Klapalová: (směje se) Máme před sebou ještě čtyři kvalifikační turnaje. Chtěly bychom nahradit horší výsledky. Snad přidáme bodíky a půjdeme trošku nahoru. Také záleží na našich soupeřkách. Musejí zahrát hodně dobře, aby nás přeskočily.

Háječková: Ale může se stát, že se nepovede pár turnajů a třeba znervózníme. Všichni chtějí do Londýna moc jet, proto o tom raději nemluvíme.

Co byste ve Velké Británii považovaly za úspěch?

Klapalová: Chtěly bychom postoupit ze skupiny, pokud se tedy na olympiádu dostaneme. V pavouku můžeme dostat Brazilky, s nimiž jsme ještě nikdy nevyhrály. Anebo můžeme jít na tým, s nímž máme vyrovnanou bilanci. Pak se uvidí.

Háječková: Souhlasím, je to ještě daleko.

Volejbalistka Lenka Háječková. Ilustrační fotografie.
Lenka Háječková.

Chytá vás někdy ponorková nemoc?

Háječková: Určitě, tu zažije každý. Máme dobré i špatné chvilky, kdy musíme jít na chvilku od sebe. U holek je to ještě trochu těžší než u chlapů. Chlapi si vše řeknou na pivě, holky to nesou hůř.

Klapalová: Je pravda, že v létě jsme spolu víc než já s přítelem a Lenča s manželem. Někdy to není jednoduché, ale obě máme stejný cíl a domluvíme se. Taky se pohádáme, ale to je úplně normální. Když chceme být samy, tak si každá jde svou cestou.

Kdo komu víc radí?

Klapalová: Lenča dává hodně taktické pokyny, protože hře rozumí. Dokáže líp vyčíst, co by na soupeře mohlo platit. Je výborná polařka.

Háječková: Díky. Myslím, že zkušenosti ze šestkového volejbalu mám o trochu větší.

Je důležité si rozumět mimo kurt?

Klapalová: Myslím, že jo. Může vám jít hra na kurtu, ale pak spolu bydlíte na pokoji, cestujete spolu.

Háječková: Je to tak.

Jaké jsou vztahy mezi špičkovými světovými páry, cítíte vzájemnou rivalitu?

Klapalová: Neřekla bych rivalitu. Nikdo nikomu nepřeje nic hrozného. Mám samozřejmě oblíbenější hráčky, ale že bych prahla po tom, si s nimi po večerech vykládat? To ne.

Háječková: Rivalita trochu vidět je, zvlášť teď před olympiádou. Nějak to neřešíme.

Je tam nějaký pár až příliš soutěživý?

Klapalová: Ono se to liší. Někdo je na hřišti nepříjemný, ale mimo něj může být úplně v pohodě. Na hřišti nemám ráda Němky Holtwickovou se Semmlerovou. Jedna z nich hodně řve. Když složí hezký balon, zakřičí přímo do obličeje, zatne pěstičku. Ale člověk se nad to musí povznést, protože to má za cíl nás rozhodit.

Háječková: Jo, na hřišti jsou nepříjemné, ale když se na ně mimo kurt usmějete, jsou to normální holky.

Hana Klapalová

Narozena: 29. března 1982
Disciplína: plážový volejbal, blokařka
Klub: Sokol Brno I
Zaměstnavatel: Centrum sportu ministerstva vnitra
Trenéři: Milan Džavoronok, Pavel Krč, Simon Nausch
Největší úspěchy: 4. místo z MS v Římě, 4. místo na ME v Kristian-sandu (2011 s Lenkou Háječkovou), 1. místo na akademickém MS (2004 s Terezou Petrovou)

Lenka Háječková

Narozena: 18. dubna 1978
Disciplína: plážový volejbal, polařka
Klub: Sokol Brno I
Zaměstnavatel: Centrum sportu ministerstva vnitra
Trenéři: Milan Džavoronok, Pavel Krč, Simon Nausch
Největší úspěchy: 4. místo z MS v Římě, 4. místo na ME v Kristian-sandu (2011 s Lenkou Háječkovou), 9. místo na MS v Norsku (2009 se Soňou Novákovou)

„Džáva“: Holky už ztratily ostych

Milan Džavoronok.Brno - Stál na startu kariéry Hany Klapalové a pořád jí pomáhá s tréninkem. Bývalý špičkový volejbalista a současný kouč Milan Džavoronok má radost, jak se jí daří s Lenkou Háječkovou. O čem v souvislosti s českými jedničkami mluvil?

O povaze. Hanka se dokázala prosadit, i když se jí dřív nevěřilo. Má ohromnou vůli se zlepšovat. Lenka Háječková je perfekcionistka, všechno chce dotáhnout do úplné dokonalosti. Ale obě si rozumí, vědí, čeho můžou dosáhnout, když se budou vzájemně respektovat. Spolupráce jim funguje.

O rozdělení rolí. Hanka nikdy nebyla vůdčí osobnost, tahle role patří Lence, ale kolikrát se to v zápase může změnit, když se někomu daří víc. Lenka to na kurtu řídí, ale i Hanka už získala spoustu zkušeností.

O šancích na Londýn. Myslím, že se holky na olympiádu dostanou. Muselo by dojít k nějakému zranění nebo by se nemohly účastnit následujících turnajů. Podle mě je další dvojice neohrozí.

O ambicích na hrách. Ještě neznám přesný hrací systém, ale myslím, že se podobá mistrovství světa. Záleží i na losu. Nejspíš se bude hrát jeden zápas obden. Tohle holkám vyhovuje. Na olympiádě mohou zopakovat čtvrté místo z mistrovství světa, nebo je i vylepšit. Neodjíždí tam v roli favoritek, ale jsou schopné hrát s kýmkoli.

O výkonnostním růstu. Hrají spolu teprve dva roky, ale oběma změna prospěla. Jsou to výborné hráčky, ztratily ostych z nejlepších. Porazily skvělé dvojice. A mají velkou výhodu, že špičkové dvojice už je berou mezi sebe. (pam)

Olympijský klíč

V ženské kategorii bude na olympijských hráchv Londýně startovat 24 dvojic. Z každé země mohou na sportovní svátek postoupit maximálně dva páry. Těm se započítává dvanáct nejlepších výsledků dosažených na turnajích Světového okruhu a některých kontinentálních turnajíchv období od 1. ledna 2011 do 17. června 2012.Haně Klapalové s Lenkou Háječkovou patří ve světovém žebříčku třináctá příčka, v redukovaném olympijském dokoncedesáté místo. Z tohoto žebříčku automaticky postoupínejlepších šestnáct dvojic, dalších pět párů vzejde z olympijských turnajů na jednotlivých kontinentech, jeden pár dodá hostitelská Velká Británie a zbývající dvě místa obsadí dvojice z dodatečné olympijské kvalifikace.

Kočovnice ze světových „pláží“

Přes zimu si užívají celkem běžný sportovní život. Tvrdě dřou v posilovnách, trénují v krytých halách a tráví čas se svými rodinami. Teprve s úderem jara se plážové volejbalistky Hana Klapalová s Lenkou Háječkovou rozletí do světa prosluněných kurtů a rychlých smečí. Jeden týden Čína, druhý třeba Brazílie. Práce na pláži zní jako pohádka, ale nenechte se zmást, občas i zaprší. Vždyť se hraje v norském Kristiansandu nebo v Moskvě.

„S deštěm se vyrovnáte, není to nic hrozného, jen balon létá jinak a je těžší. Mně víc vadí vedro a vlhko,“ říká „cestovatelka“ Klapalová. Z výprav po zeměkouli si vozí zážitky. Třeba z brazilského Ria. S bývalou parťačkou Terezou Petrovou nechtěly čekat osm hodin na letišti, a tak se vypravily za slavnou sochou Krista. Jenže na zpáteční cestě uvízly v zácpě. „Připletly jsme se tam do nějaké demonstrace. Když kolem našeho taxíku prošel pán se samopalem, říkám: Ty jo, tady to začíná být nebezpečné,“ směje se.

To Háječková už si „služební cesty“ tak neužívá. Částo totiž musí nechat doma čtyřletou Lauru. „Ještěže mám báječného manžela a rodiče,“ děkuje. Jarní kočování alias exhibice v Izraeli také na pár dní přerušily rozhovor. Ale vyplatilo se. Vždyť české jedničky na úvod sezony silně obsazený turnaj vyhrály. A poprvé porazily i Američanky. Že by první vlaštovka do úspěšné olympijské sezony? „Hlavně to nezakřiknout,“ říkají svorně.

Tomáš Svoboda, sportovní redaktor Deníku Rovnost