„Stalo se mi to poprvé v životě. Anglicky jsem na něj sprostě řval, až pak jsem si uvědomil, že mě možná mohli diskvalifikovat,“ říká v rozhovoru pro Deník Rovnost čtyřiačtyřicetiletý olympijský vítěz z Pekingu.

Terč zaprášil, ale rozhodčí ho neuznal. Hodně vás to rozčílilo?

Jednalo se fakt o hodně. Potom nastala situace, kdy mě Ital (Valerio Grazini – pozn. red.) dorovnal a já pořád v sobě cítil, že jsem mohl mít ještě terč navíc. Říkal jsem si, jen ať to neskončí tak, že rozhodne. To se naštěstí nestalo, ale v ten moment jsem měl finále fakt dobře rozjeté. Hraje roli, zda máte náskok tří, nebo čtyř terčů, takže mě to štvalo.

Měl jste jistotu, že jste terč trefil?

Byl tam evidentní zásah, šlo jen o neschopnost rozhodčího a amatérismus Mezinárodní střelecké federace, už to ve mně přeteklo. Pamatuji si, jak rozhodčí ublížil Jirkovi Liptákovi na Světovém poháru v Riu, kde skončil čtvrtý, přitom měl být jednoznačně do medaile. Těch zážitků máme víc, vídáme zásadní problémy, které rozhodčí vytváří. Bohužel s tím nic nenaděláme, ale federace by měla, takhle to nejde na velkých závodech, na které se chystáme.

Co jste rozhodčímu říkal?

Řval jsem na něj anglicky, že ovlivňuje můj život svým rozhodnutím, zda si uvědomuje, že řekne, jestli někdo pojede na olympiádu, nebo ne, že si hraje s osudem střelců. Měl černé dioptrické brýle, místo aby měl s filtrem, jaké používáme my, aby viděl líp oranžovou barvu. Když si tam dovolí stoupnout na tak velký závod, musí podat stoprocentní výkon. Vadí mi ten amatérismus, naše Mezinárodní střelecká federace nejde příkladem, jak má fungovat.

Myslíte si, že terč neviděl, nebo ho nechtěl uznat?

Měl jsem pocit, že neviděl, než že mi chtěl ublížit. Známe se i trochu kamarádsky, druhý den jsme se potkali a říkal mi, že to fakt neviděl, že se ptal i dalších dvou, kteří taky řekli ne, přitom jeden podle gestikulací v závodě zásah potvrdil. Hrajeme čistou hru a nevíme, zda jde o nějaké zákulisní boje. Rozhodčí tím mohl zdramatizovat boj, protože Italové nemají zatím ani jedno místo v trapu, což je úplně abnormální situace. Kdyby Ital nejel na olympiádu, byl by to šok, jako kdyby Roger Federer prohrál v tenisovém Wimbledonu v prvním kole.

Bronzoví skeetaři Barbora Šumová (vlevo) a Jakub Tomeček
Střelci získali další medaili. Skeetaři v Minsku vybojovali bronz

Omlouval se vám rozhodčí, když jste se potom potkali?

Podali jsme si příští den ruce a omluvil se. Znají mě a vědí, že co mám na srdci, to i na jazyku, možná to ode mě vzal, nehraju si na nic. Tohle však byla obrovská chyba, být jím, stydím se. I Jirkovi zahlásili jednou nulu, pak se asi podívali na video a uznali nakonec zásah. Chyb rozhodčí nasekali víc a rozčílí mě, že amatéři fungují v profesionálním prostředí. Můžou nás zaříznout, což je průšvih.

Zaskočilo lidi okolo, jak jste vybouchl?

Asi jo, psali mi dva nebo tři lidi, že dokázali z úst odečíst, co jsem řekl, takové to klasické anglické slůvko, jaké jsem na něj zařval asi šestkrát. (úsměv) Řekl jsem, že nebudu střílet, pokud terč neuzná, že jdu pryč. Asi jsem v sobě měl nějaký instinkt, protože jsem to na něho vyplivl a udělalo se mi líp, dostal jsem to ze sebe. Stoupl jsem si pak na štont (střelecké stanoviště – pozn. red.) a řekl si, že neprohraji kvůli němu. Dodalo mi to takovou sílu, že si to nenechám sám sobě udělat. Ten moment rozhodl, ale myslím, že kdyby nenastal, dojedu finále taky v klidu. Asi jsem se zachoval správně. Před někým výrazně mladším bych se udržel, takhle jsem vypustil páru, což pozitivně ovlivnilo další střílení.

Vystřílel jste České republice olympijské místo v trapu. Budete rád, když ho získá také váš týmový parťák Jiří Lipták, aby se trenér mezi vámi nemusel rozhodovat, koho pošle příští rok do Tokia?

Strašně se za to modlím a přeji si, aby se to povedlo. Udělám maximum, abych Jirkovi pomohl a získal místo. Bylo by hrozně nespravedlivé, kdyby se to nepovedlo. Jirka je tak silný střelec, že ho už dávno považuji za lepšího, než jsem já. Předvádí skvělé výkony na závodech Grand Prix, světových pohárech či Evropě. Viděl jsem pár jeho finále jako divák, někde jsme se potkali spolu a pozoroval jsem, jak střílí. Je to komplexní střelec, momentálně patří do nejsilnější pětky na světě.

Ještě několik šancí k získání kvótaplacu dostane…

Postupový klíč na olympiádu není košer, měl by být podle světového žebříčku, takový střelec jako Jirka by na olympiádě neměl chybět, ani federace by to neměla dovolit. Nic mu nechybí, dokáže se vyrovnávat s tlakem, velké závody ho motivují, má vše přesně tak, jak závodní střelec má mít. Nepodělá se z žádné velké akce nebo momentu, že jde do finále, že jsou blbé podmínky, za každého počasí dokáže nastřílet. Beru ho fakt jako hotového střelce, který na olympiádě má být.

Jak na vás zapůsobily Evropské hry v Minsku?

Překvapily mě formátem i uspořádáním, cítil jsem se úplně jako na olympiádě. Český olympijský výbor, potažmo zástupci Českého střeleckého svazu nám udělali takové podmínky, že jsem si připadal jako na evropské olympiádě. Samozřejmě nevidíte na akci Australany a další, ale ubytování ve vesnici, závodiště i doprava tak působily. Říkal jsem si, že pokud se nedostanu na olympiádu, zažívám to aspoň v evropském formátu. Organizace na mě působila moc dobře, nedokážu říct nějakou výtku.

Výtěžek z akce poputuje na Nadační fond Modrý hroch, který pomáhá dětem po těžkých úrazech.
Dračí lodě na Brněnské přehradě podpoří děti díky Nadačnímu fondu Modrý hroch

V sobotu vyrážíte na mistrovství světa do italského Lonata, kde v úterý a ve středu závodíte. Bude to snazší se zlatou medailí v zádech?

Je to brzy po velkém závodě, kterému jsem dal maximum. Pojede se mi tam dobře, že jsem splnil hlavní cíl. Doufám, že v sobě najdu ještě energii, protože nejde jen o mě, ale o potenciální družstevní medaili. Přece jen je mistrovství světa největší závod. Těším se a bude se mi možná střílet líp než předtím.

Udrží si střelec takovou formu dva týdny?

Tam mě to může vyvézt rychle z omylu. Můžu se cítit nahoře, ale zase nemám pocit, že jsme úplně super zastřílel Evropské hry, v základním nástřelu byly určitě rezervy. Myslím, že finále jsem střílel dobře, ale nejsem někde na obláčku, že teď všechny vybouchám. Vím, že každý další závod je úplně jiný a může tam klidně nastat špatný výsledek.

Překvapilo vás zlato v Minsku po horším výsledkovém období?

Loni jsem se dostal do jednoho finále na Maltě, kde byly těžké podmínky, hrozný vítr, mistrovství světa mi nevyšlo. Letos jsem měl dobrá čísla v Mexiku i Al Ainu, ale umístění byla katastrofa. Konkurence fakt velká, všichni to trefovali, spokojení jsme nebyli, i když sezona nezačala špatně. V posledním menším závodě na Slovensku před Evropskými hrami jsem střelil dobře, měl jsem jen jednu chybu v základním nástřelu, pak jsem trošku pokazil finále, takže jsem neodjížděl super spokojený. Zlato v Minsku mě proto překvapilo.

Změnil jste něco před Evropskými hrami?

Po posledním Světovém poháru v Al Ainu jsem cítil, že to není úplně ono, od té doby jsem udělal technické změny, začal jsem víc riskovat.

Lze to přiblížit?

Není to hraní s hlavou, psychikou. Jde o techniku střelby, udělal jsem razantní změny v procesu, abych střílel rychleji. Překvapilo mě, že to hned začalo fungovat, střelil jsem dobře Trnavu a následně Evropské hry.