Hostům v derby stále chybělo několik klíčových hráčů, na domácí lavičce zase hlavní kouč Nigel Briggs.

Vzhledem ke stavu kádru Vyškova a jeho poslednímu výsledku – Jimi prohrál na Tatře Smíchov 7:99 – čekali domácí fandové, že Dragon tradičnímu rivalovi porážku vrátí. Jenže na trávník cacovického stadionku vyběhlo „jiné“ vyškovské mužstvo. „Po Tatře jsme si sedli a řekli jsme si, kterým směrem chceme jít. Jestli do play-off, nebo to zabalit. Bylo to hodně osobní, mezi námi hráči, bez trenérů. Těch problémů se už nakupilo moc. Vyříkali jsme si to bez servítků. Snad i to pomohlo,“ jen naznačil zraněný a tudíž nehrající kapitán Jimi Martin Kovář.

Vyškov se ujal vedení hned ve třetí minutě, když na pravé straně přetlačil domácí obranu a pětku položil Radim Trunečka. Dragon pak sice otočil skóre na 10:5, ale to bylo naposledy, kdy byl ve skóre vpředu.

Ba co víc, až na kratičké úseky v závěru obou poločasů měli hosté hru pod kontrolou. „V prvním poločase jsme se vůbec nedostali ke svojí hře. Ve druhém jsme odešli psychicky. Nevím proč, protože hráči na to herně mají. Prostě si ve druhém poločase nevěřili a tím pádem jsme dělali strašně moc technických chyb. I hráči, kteří to měli táhnout. Takže, když už jsme se dostali na půlku Vyškova, udělali jsme předhoz, ztratili aut nebo balón z raku. Vyškov ze všech těchto chyb kontroval, buď dával pětky, nebo nás zatlačil před naše brankoviště. Ve druhé půlce už jsme se jenom bránili,“ konstatoval Briggsův asistent Vítězslav Dosedla mladší, kterému tak premiéra, coby prvního muže střídačky, trochu zhořkla.

Hodně klíčovým momentem zápasu byla hrubá chyba zkušeného domácího Jana Tiebera ve 35. minutě, který špatnou přihrávkou namazal do běhu Václavu Mončekovi a ten si pro pětku v pohodě dolétl. Podstatnější ale bylo, že hosté navýšili své vedení na 17:10. Pak sice inkasovali tři body po přesném trestném kopu Robina Šidla, ale do šaten mohl jít relativně v klidu.

V květnovém utkání Vyškovští ve druhém poločase málem přišli o náskok z prvního (poločas 3:27, konečný výsledek 24:27). Trenér Pavel Pala přiznal, že na tuto pasáž tým speciálně připravoval. „Minule nám to tady domácí ve druhém poločase málem zvrátili, takže jsme to chtěli ve druhé půli udržet pod kontrolou. Bylo vidět, že mančaft byl ve druhém poločase v tranzu, hráči do toho šli po hlavách, a prostě to zvládli, byť jsme znova měli v útoku Jirku Beneše a Michala Juřínka, kteří tam nehrávají,“ chválil své svěřence vyškovský lodivod.

V průběhu druhé půle Vyškov domácím „utekl“ až na 36:13. Ze závěrečné snahy domácí vytěžili jen korekci výsledku na konečných 20:36. „Vyškov byl dneska prostě lepší. Nám nic nevycházelo a vlastními chybami jsme neudrželi balón ve hře. Teď musíme zamakat na fyzické kondici a dobře se připravit na podzim, abychom hráli lepší ragby a byli soupeřům vyrovnanějším protivníkem,“ dodal Dosedla ml.

„Dragon nás dnes neměl čím překvapit. Jsem rád, že jsme odčinili debakl na Tatře. Tam nás odjelo málo a ani sestava nebyla ideální. Například v útoku hráli jen dva originální útočníci, zbytek rojníci, kteří nevěděli, jak se mají pohybovat. A hlavně to bylo v hlavách hráčů. Ne, nebyli jsme poražení předem, ale prostě si hráči sečetli, že vyhrát nepůjde, že důležitější bude tento zápas v Brně. A tak to zabalili. Dnes to bylo o něčem jiném,“ zdůraznil Pala.

Utkání Sparta Praha – Tatra Smíchov a Praga Praha – Mountfield Říčany se budou hrát v sobotu 29. června. Čtvrtým kolem 1. liga zakončí jarní část a pokračovat bude v poslední srpnovou sobotu.

RC Dragon Brno – Jimi RC Vyškov 20:36

Poločas: 13:17. Body: Šidla 8 (2x TK, KPP), Starý 5 (P), Kučera 5 (P), Tieber 2 (KPP) – Trunečka 10 (2x P), Chalabala 6 (3x KPP), Doležel 5 (P), Monček 5 (P), Jaroš 5 (P), J. Školař 5 (P). Rozhodčí: Čekal – Žilka, Jilčík. ŽK: Sedlák, Sklenský, Šidla – Chalabala, Jaroš. Diváků: 150.

Dragon: Lelovský, Zedka, Sedlák, Harviščák, Wronka, Kučera, Doupovec, Sklenský, Schütz, Šidla, Adamec, Tieber, Burian, Starý, Žemlička – Šlegl, Štefka, Weber, Krella, Dlouhý, Bednář, Javakhadze, Hřebačka. Trenér: Vítězslav Dosedla ml.

Vyškov: Doležel, Jaroš, Májovský, Monček, Trunečka, Brtníček, M. Pořízek, O. Kovář, J. Školař, P. Pořízek, Beneš, Schmied, Chalabala, Juřínek, Svoboda – K. Školař st., J. Kovář, Kopřiva, Jordánek, Janský, Pittner, Fialka, Vinter. Trenér: Pavel Pala.

1. Sparta 3 3 0 0 124:37 24
2. Tatra 3 2 1 0 170:73 17
3. Praga 3 3 0 1 97:83 13
4. Vyškov 4 2 0 2 77:176 12
5. Říčany 3 0 1 2 61:76 9
6. Dragon 4 0 0 4 103:187 2
Tabulka je s bonifikací: Sparta 10 bodů, Praga 8, Říčany 6, Tatra 4, Vyškov 2.