K připomenutí padesátého výročí her poletí výstava na podzim do Mexika a příští rok do Tokia, kde se chystá letní olympiáda 2020. Vernisáž se zajímavým programem začíná v pondělí v pět hodin odpoledne. Vstup je až do konce festivalu 17. června volný. Re:lax zónu organizuje městská společnost STAREZ-SPORT a tvoří součást festivalu Re:publika 1918-2018.

Na vernisáž dorazí členky správní rady nadačního fondu Kristina Kopáčková a Kateřinou Machů. Besedy se také zúčastní olympijská vítězka z Londýna 1948, Věra Růžičková, přítelkyně Věry Čáslavské. Nebo Jan Krnáč, který za svého prastrýce, olympijského vítěze z Amsterodamu 1928 Ladislava Váchu, převzal nedávno Cenu města Brna in memoriam.

V sobotu začal na brněnském výstavišti festival Re:publika k stému výročí vzniku Československa. Hlavním lákadlem je Slovanská epopej, výstavu zahájil premiér Andrej Babiš a slovenský premiér Peter Pellegrini.
Re:lax zóna ukáže Haškovu výstroj z Nagana, v sobotu dorazí Kometa i Valenta

Expozice věnovaná ikoně našeho sportu je záměrně umístěna v bezprostřední blízkosti společného sokolského a orelského cvičiště, na jehož realizaci se podíleli členové občanského sdružení Pameť Miroslav Kasáček a novinář Luděk Navara, historik Orla Božetěch Kostelka a starosta Sokola Brno I Martin Vlk. Úvod vernisáže připomene památku sokolů a orlů, kteří se vepsali nejen do naší sportovní historie. Mezi nimi i historicky první český olympijský vítěz, gymnasta Bedřich Šupčík, na jehož počest přislíbil Marin Vlk vyšplhat na laně co nejrychleji do výšky osmi metrů.

Společné sokolské a orelské cvičiště nabídne řadu dalších besed, například setkání s lanškrounským farářem Zbigniewem Czendlikem ve středu 13. června od pěti hodin odpoledne. Ten pohovoří na téma Sport jako životní styl a dokáže, že umí nejen mluvit, ale i cvičit.

Festival RE:PUBLIKA se Slovanskou epopejí na brněnském výstavišti.
Re:publiku otevře Masaryk. Lidé uvidí Slovanskou epopej, radit jim bude počítač