Loni závod zrušila opatření spojená s koronavirovou pandemií, letos je posunula z 28. března o tři týdny dozadu. A ze stejného důvodu nebude start ani cíl jako v posledních letech ve Velké Bíteši. „Nechtěli jsme dělat městu Velká Bíteš problémy, náměstí by se muselo uzavřít a diváci nejsou žádaní. Ale Velká Bíteš stojí o to, aby se tato sportovní akce do města vrátila, aby zde začínala i končila,“ uvedl pro web RoadCycling.cz Josef Vaishar z pořádajícího Favoritu Brno.

Na startu 45. ročníku závodu se sejde kompletní česká špička v čele s loňským domácím mistrem v silniční cyklistice Adamem Ťoupalíkem z týmu Elkov Kasper nebo stříbrným medailistou z loňského mistrovství Evropy juniorů Pavlem Bittnerem ze stáje Development Team DSM.

Po delší době pojede i olympijský vítěz z Londýna Jaroslav Kulhavý z ČS Accolade. Ze zahraničí budou na startu Polák Maciej Patersky, vítěz ročníku 2018, nebo Rakušan Riccardo Zoidl, který triumfoval už v roce 2012.

Závod měří 151 kilometrů a obsahuje pět vrchařských prémií. Dojezd nejrychlejších očekávají pořadatelé mezi půl čtvrtou a čtvrtou hodinou odpoledne.