Brno bylo první českou zástavkou pochodně putující z Říma až do dějiště her Starého kontinentu, které se uskuteční na konci června v Minsku a které jsou lokální obdobou olympijských her.

S pochodní se po atletickém oválu gymnázia proběhla nejprve nejslavnější absolventka školy, bývalá špičková trojskokanka Šárka Kašpárková. „Užila jsem si to, protože ne vždy dostanete do rukou olympijskou pochodeň. I po tom všem, co mám za sebou ve sportu, to pro mě byl velký zážitek,“ pochvalovala si medailista z olympijských her.

Ilustrační foto.
V ragbyovém derby půjde o páté místo. Blíže k němu má Dragon

Pochodeň Kašpárková předala své dceři Tereze Pogányové, která studuje tamější gymnázium. „Je pro mě pocta, že mě vybrali, jsem moc ráda, že mi štafetu předávala mamka, hodně jsem si to užila,“ rozplývala se dcera Kašpárkové a atletického trenéra Michala Pogányho.

Postupně si po oválu zaběhalo s pochodní dalších devět vybraných talentovaných sportovců, přičemž při posledním okruhu běžel s Ohněm míru symbolicky také zástupce z pořádajícího Běloruska. „Organizátoři rozhodli o Brnu a proto jsme se spojili s předsedkyní Šárkou Kašpárkovou, která je šéfkou brněnského klubu olympioniků a koncept gymnázia Ludvíka Daňka nám do celé akce logicky zapadal,“ zdůvodnil místo výběru pro štafetu s pochodní generální sekretář spolupořádajícího Českého olympijského výboru Petr Graclík.

S Ohněm míru si na brněnském gymnáziu Ludvíka Daňka zaběhali Šárka Kašpárková i tamější studenti.Zdroj: ČOV/Radek Miča

Evropské hry se uskuteční po premiéře v Baku podruhé v historii, Češi budou obhajovat sedm medailí, dvě stříbra a pět bronzů. Na hrách v Minsku se představí patnáct sportů. Chybět nebude elitní judista Lukáš Krpálek, z jihomoravských zástupců třeba badmintonista Milan Ludík. „Určitě jde o skvělou příležitost a akci pro mladé sportovce," uzavřela Kašpárková.