Ještě před rokem vedl reprezentaci na mistrovství Evropy. Nyní je prý smířen i s variantou, že půjde dělat vrátného. „Pane Buchto, jdu dělat možná jeden ze svých posledních rozhovorů. Přineste mi prosím dvojku bílýho,“ zvolal včera kouč basketbalistů BC Brno Zdeněk Hummel poté, co předal velení tréninku svému asistentovi Liboru Jeřábkovi.

Už dlouho se spekuluje o osudu brněnského basketbalu. Jaká je současná situace v prvním mužstvu?
Přesto, že se hráčům dluží peníze, jsme začali přípravu. Bylo nám slibováno, že se vše vyřeší. Dali jsme si limit konec srpna, ale nevyřešilo se nic. Jak jsem dlouho věřil, že se to zachrání, tak teď už si myslím, že tady basketbal prostě skončí. Teď je jen otázka, jakou formou.

Jaké jsou možnosti toho konce?
Buď se to zruší úplně, nebo se to prodá do jiného klubu a tady bude aspoň Národní liga. Kdyby to skončilo úplně, tak si myslím, že už by se to těžko někdy podařilo obnovit.

Kdy jste přestal věřit v to, že přijde nový sponzor, jak vás opakovaně ujištovalo vedení?
První varování bylo 26. července, kdy jsem chtěl zahájit letní přípravu. To jsem měl telefonát s Honzou Svobodou (místopředseda BC Brno, pozn. red.). Říkal, že by byl rád, kdybychom to posunuli na 7. srpna. Do tý doby se finanční situace měla vyřešit.

Co se dělo dál?
Samozřejmě vyřešená nebyla. Trénovali jsme dál a jen se to oddalovalo. Většina hráčů mezitím odešla, ze zkušených zůtali jen tři mohykáni, kteří slíbili, že by pokračovali: Skála, Gajdošík a Novotný.

Proč to podle vás došlo tak daleko?
Určitě ne kvůli tomu, že by do toho nechtěli jít sponzoři. Jsem přesvědčen, že za to můžou především vztahy uvnitř klubu. Peníze by se jistě našly, ale to vzájemný napadání a neschopnost se domluvit, to je ten pravý důvod.

Jakou roli v tom sehrálo to, že před sezonou odešel od áčka trenér Pospíšil, který klub dlouhá léta táhl?
Pravdou je, že měl výsledky a držel to. Ale vše tu bylo postaveno na bázi, že on dělal vše. Sháněl i rozděloval. Pak nebyl nikdo, kdo by ho mohl okamžitě nahradit. Tím nakonec dochází na jeho slova, že když skončí, padne to celý.

Nové vedení podle vás selhalo?
Nevím nakolik to byla férová volba, že to svěřili Svobodům, kteří nemaj žádný zkušenosti. Jak byl Johnny Svoboda vynikající basketbalista a reprezentant, tak bohužel v manažerský práci to nemá sebemenší význam.

A předseda Jiří Svoboda?
To je zase státní zaměstnanec. Má svoji práci a není profesionálně zainteresovanej. Oba byli hození do vody, ať se plácaj. Plány měli optimistický, ale nakonec se zjistilo, že na to nemaj. Důležitý faktor bylo i to, že se Miky a Kuba Koudelka na straně jedné, Svobodové na straně druhé a další zainteresovaný lidi, co ani neznám, nebyli schopni domluvit. Ta vzájemná averze byla moc velká.

Jaký je nejnovější termín, do kdy by se mělo o osudu klubu definitivně rozhodnout?
Do konce týdne by mělo padnout rozhodující slovo.

Není to jen jeden z dalších termínů, kterými se vedení ohání?
Myslím, že teď už se musí říct, co a jak. Jestli se to prodá, vymění, nebo zhorutí. Není to vůbec jednoduchý, družstvo je přihlášený do Mattoni NBL. Jinak z jedný strany slyším, že bývalý subjekt dluží pět milionů, z druhé, že novej subjekt udělal dluhy.

Vyznáte se v tom?
Vůbec ne. Ani jsem se nechtěl vyznat. Celej život jsem trénoval. Všude byli nějací více, či méně schopní manažeři, ale vždycky to nějak funovalo. Toto jsem opravdu nikdy nezažil. Občas nějaký ty problémy byly, to jo. Ale nikdy takový, jaký jsou tady.

Kdyby se v Brně od příští sezony hrála alespoň Národní liga, byl byste ochoten zůstat?
Rád budu basket dělat dál, třeba i v důchodovým věku. Mrzelo by mě, kdybych měl docela úspěšnou trenérskou karieru končit tímto způsobem. Nikdy jsem ani nebyl náročnej na peníze, určitě by se dalo se mnou jednat.

Jsou ve hře i jiná mužstva?
Víte, já už jsem asi starej, blbej a hloupej, takže jsem tu podepsal roční smlouvu. Nikdy jsem se nikam nevnucoval, vždy jsem byl osloven já. A teď, když jsou všechny mužstva obsazený, nebudu nikde chodit, jestli mě nechcou. To je pod moji úroveň.

Jak moc bylo v sezoně těžké motivovat hráče, kteří hráli bez výplaty?
Před něma je třeba smeknout. Od ledna byly problémy, neměli jsme jako jediní v lize žádného cizince, přesto vybojovali play off. Je vůči nim hrozně strašný, že se jim pořád dluží peníze. Byli donuceni odcházet, přestože nechtěli. Je to až nechutný.

Vám taky dluží peníze?
Samozřejmě. Trošku mě to mrzí. Víte dobrej trenér musí žít s kolektivem, táhnout za jeden provaz, zastávat se jich. Měl jsem s klukama soucit, nakonec jsem se dostal do stejný situace. Už jsem se chtěl nějak zabezpečit na stáří, tak jsem dal vše do chalupy. Čekal jsem, že ještě nějakou korunu vydělám. No a teď mám v kapse dvě stovky a v pondělí jsem byl rušit důchodový spoření.

Nelituje zpětně toho, že jste do Brna šel?
Lituju, nelituju. Určitě nelituju toho výsledku, jakej jsme dosáhli. Taky jsem byl z dcerou a poznal dobrý kamarády a známý. Bohužel v tomto věku už se musí člověk dívat taky na peníze. No, celkově mě tu činnost kolem basketu hodně zklamala.

Co budete dělat dál, když to nakonec opravdu skončí?
Když si člověk představí, že ještě loni jsem byl na mistrovství Evropy, tak je to pěknej sešup co? No tak budu třeba důchodce (smích). Víte, já jsem s tím smířenej. A nebo požádám rektora v Ostravě na Báňský, se kterým jsme dlouho velcí kamarádi, jestli by tam nebylo místo vrátnýho.