O Hausknechtovou pak Žabiny neměly zájem. „Přínos měla, ale chtěli jsme obměnit kádr a na post rozehrávačky přivést někoho, kdo nebude lídr a teprve se naučí, jak se jím stát,“ vysvětlil brněnský trenér Viktor Pruša.

Končí také duo cizinek – chorvatská rozehrávačka Tea Buzovová a americká pivotka Whitney Baysová. „Ve fázi sezony, kdy jsme Whitney přivedli do Žabin (na začátku prosince 2017 – pozn. red.), byla její cena nižší než skutečná tabulková. Brali jsme ji navíc na pozici pět, ale normálně hraje na pozici čtyři, kde máme Natku Stoupalovou,“ objasnil Pruša. „Tea herně nesplnila, co jsme od ní očekávali, a proto jsme o ní neuvažovali v příští sezoně,“ doplnil Šír.

Místo Baysové však přichází z Karlových Varů americká pivotka Marques Webbová, která v minulé sezoně nastřílela v Ženské basketbalové lize průměrně přes třináct bodů na zápas. „Fyzicky je hodně podceňovaná, ale má výborné doskoky i herní myšlení. Může nám hodně pomoct především bojovností. Zapadá do naší koncepce. Nebereme hotové hráčky, které udělají úspěch, ale spíš ty, které se chtějí někam posouvat, což jim umožníme,“ sdělil kouč Žabin.

Do Brna také z Piešťanských Čajek míří slovenská křídelnice Nikola Dudášová. „Chyběl nám střelec. Nikola má perspektivu, je velmi dobře technicky vybavená a na svůj věk zkušená, hrála za eurocupový mančaft. Myslím, že jí dáme prostor a cestu být produktivní,“ tvrdil Pruša.

Klub jedná ještě o příchodu tří hráček. „Musíme nahradit odchody. To znamená přivést rozehrávačku a vysokou basketbalistku. Stojíme ještě o jednu střelkyni,“ poodkryl Šír.

Žabiny potřebují v nadcházející sezoně široký kádr. Kromě nejvyšší domácí soutěže a Středoevropské ligy si zahrají také Východoevropskou ligu, kterou už okusili na jednom turnaji minulou sezonu. „Těšíme se na ni hodně, takovou kvalitu zápasů a organizaci jsme ještě nezažili. Do Východoevropské ligy se obtížně dostává, protože do soutěže se přihlašuje hodně týmů,“ líčil manažer brněnské celku, který v minulé sezoně skončil v domácí soutěži šestý a ve Středoevropské lize nepostoupil ze skupiny.

Východoevropská liga se hraje turnajově a hostit ji budou i Žabiny. „Budeme pořádat hned úvodní turnaj, který se uskuteční první nebo druhý víkend v říjnu. Chceme mezi lidi zase dostat něco nového. Plánuju z toho udělat větší akci,“ hlásil Šír.

Změny v kádru
Odchody: Pavla Švrdlíková (konec kariéry), Jana Hausknechtová (neznámo)
Příchody: Marques Webbová (Karlovy Vary), Nikola Dudášová (Piešťanské Čajky)