Na konci března si přivodila zranění achilovky a po pěti měsících ještě není připravená nastoupit. „S týmem trénuji, ale ne na sto procent. Jsou tam limity. Uvidíme, jak se bude achilovka projevovat, zatím je dobrá. Ale nevím, kdy začnu hrát zápasy,“ pochvaluje si i přes nejistý start dosavadní léčbu reprezentantka Záplatová.

Kromě ní je už sestava kompletní. Američanku a Slovenku žabovřeský klub nahradil dvěma Američankami, vystřídal také dvě Češky. Manažer Žabin Radek Šír však preferuje čistě českou cestu. „Cizinky bereme hlavně proto, že Češky na daných pozicích nejsou. Jinak bychom je brali,“ vysvětlil Šír.

I tak je ale s konečnou sestavou spokojený. Podařilo se mu totiž udržet sedmadvacetiletou Záplatovou. „Má zde dobré podmínky, ale bylo to také vinou jejího zranění,“ objasnil pokračování brněnské opory manažer.

Příprava basketbalistkám začala už 5. srpna, v plné sestavě se však sešly až před týdnem, kdy je doplnila poslední chybějící Janee Thompsonová. Po sedmi dnech je zatím nálada v šatně dobrá. „S Češkami jsme se potkávaly na hřišti, takže nejsou úplně nové. Američanky se zatím jeví velice přátelsky. Jsou týmové i hodně komunikativní, což je velmi důležité. Uvidíme, jak to půjde dál. Trenér ale vybírá nové hráčky tak, aby padly mu i týmu,“ chválila si nové posily křídelnice Záplatová.

Byť za tým hraje několik mladých hráček, s angličtinou nikdo problém nemá. „Všechny se domluvíme. Je tam ostych, ale ten mají ze začátku všichni. Časem se to zlepší,“ popsala situaci s cizím jazykem hráčka oblékající číslo osm.

Angličtina se basketbalistkám hodí i v evropské lize EWBL a středoevropské lize CEWL, ve kterých pokračují i letos. Stejně jako loni tak odehrají čtyři soutěže. „Minulý rok jsme byli trošku nad plán. Nechceme ale být v úspěších horší. Na co určitě cílíme, je postup do Final Four Českého poháru,“ sdělil své představy Šír. Basketbalistky totiž kromě poháru loni postoupily ve všech soutěžích do elitní čtveřice.

V domácí nejvyšší lize podlehly dokonce až ve finále pražskému USK. „Jsou trošku jinde, rozpočtově i hráčsky. Loni jsme je mírně potrápily. Jeden zápas jsme se držely až do třetí čtvrtiny. Doufám, že letos budeme těžším soupeřem,“ řekla Záplatová sebevědomě o euroligovém týmu, který posledních devět let vládne českým palubovkám.

Městský rival Žabin KP Brno loni skončil čtvrtý a podle manažera Šíra mezi kluby nepanuje zlá krev. „Rivalita je ryze sportovní. Jsme ve stejném městě a soupeříme na stejné úrovni. Ale nepřátelé nejsme,“ vysvětlil Šír.

JAN MAZÁČ