Předchozí
1 z 5
Další

A přestože svěřenky brněnského trenéra Viktora Pruši ve finálové sérii podlehly pražskému USK jednoznačně 0:3 na zápasy, po rozhodujícím duelu se na palubovce úřadujících šampionek z druhého místa radovaly. „Je to stříbro s příchutí zlata,“ prohlásil generální manažer Žabin Radek Šír, jenž v rozhovoru pro Deník Rovnost zhodnotil ligovou sezonu i premiéru v EuroCupu a promluvil o návratu Hamzy do klubu.

Basketbalistky Žabin (v zeleném) prohrály ve finálové sérii s USK Praha 0:3 na zápasy a získaly stříbro.Basketbalistky Žabin (v zeleném) prohrály ve finálové sérii s USK Praha 0:3 na zápasy a získaly stříbro.Zdroj: Deník/VLP Externista

LIGOVÉ STŘÍBRO. Po třech letech Žabiny znovu získaly stříbrné medaile, jenže ani tentokrát českým vládkyním posledních soutěžních ročníků příliš nevzdorovaly. „Náš cíl před sezonou byl, abychom postoupili do finále. Za stříbro jsme proto rádi. Trend posledních let je, že USK jasně vyhrává, ale samozřejmě jsme mu chtěli být vyrovnanějším soupeřem. Jenže ve finále jsme se nepotkali s ideální formou,“ podotkl Šír.

Basketbalistky Žabin (v zeleném) prohrály ve finálové sérii s USK Praha 0:3 na zápasy a získaly stříbro.Basketbalistky Žabin (v zeleném) prohrály ve finálové sérii s USK Praha 0:3 na zápasy a získaly stříbro.Zdroj: BK Žabiny Brno

SUVERÉNNÍ USK. Stejně jako v minulosti kralovaly českému basketbalu žen Žabiny, tentokrát nedávají šanci svým soupeřkám Pražanky. V této sezoně získaly už dvanáctý titul v řadě. „USK dominuje už několik let, má jedny z nejlepších hráček na světě a oproti nám je tam velký finanční rozdíl v rozpočtu. Jeho síla je vidět hlavně pod košem. Jak říkal trenér Pruša, dokud v USK budou hráčky jako Brionna Jonesová a Alyssa Marie Thomasová, nejen Žabiny, ale i celá Evropa, má problém,“ pravil generální manažer brněnského klubu.

Basketbalistky Žabin (v bílém) prohrály s USK Praha na domácí palubovce 47:82.Basketbalistky USK Praha.Zdroj: BK Žabiny Brno

REKORD V OHROŽENÍ. Suverénní jízda USK na české scéně ohrožuje i historické výkony Žabin. Pražský celek totiž vyhrál v lize 245 zápasů v řadě a na vyrovnání rekordu brněnského týmu ztrácí pouze jedenáct vítězství. „Každou sezonu chceme být lepším týmem, abychom USK překonali a hlavně, abychom mu utrhli šňůru několika vítězství v řadě. Tuhle statistiku sleduju každým rokem a je pro mě určitě důležité, aby rekord zůstal Žabinám. Bylo by hezké jim to překazit, protože vzít si ho zpátky je pak úsek nejméně deseti let,“ poznamenal Šír.

Basketbalistky brněnských Žabin (v bílém) podlehly favorizovanému Bourges o třicet bodů.Basketbalistky brněnských Žabin (v bílém) podlehly favorizovanému Bourges.Zdroj: FIBA

PREMIÉRA V EUROCUPU. Kromě ligového stříbra se v tomto soutěžním ročníku předvedly Prušovy svěřenky i v mezinárodních soutěžích. V Evropské lize při neúčasti ruských a běloruských týmů na závěrečném turnaji získaly zlato, při premiéře v EuroCupu se dostaly mezi šestnáct nejlepších družstev. V osmifinále vypadly s pozdějšími vítězkami soutěže z francouzského Bourges. „Nedávali jsme si ani žádné cíle, ale přáli jsme si postup ze skupiny. Nakonec jsem byl velice překvapený, kam až jsme došli. A hlavně vidím na hráčkách, jak jim ta utkání herně pomohla a přenesly si zkušenosti do dalších utkání. Víc si věří a ve vyrovnaných zápasech vyhrávají,“ podotkl Šír.

O účast v EuroCupu se Žabiny budou ucházet i v příští sezoně, pro kterou už mají z pětasedmdesáti procent kádr složený. „K některým změnám dojde, ale jádro týmu se snažíme udržet,“ prozradil Šír.

Prezident Českého svazu biatlonu Jiří Hamza.Jiří Hamza.Zdroj: Deník / Jaroslav Loskot

NÁVRAT MANAŽERA. Po deseti letech se ve funkci čestného prezidenta vrátil do klubu manažer Hamza. „Jde o příchod člověka, který byl u zrodu Žabin a byl v klubu v době největší slávy. Co se tehdy dokázalo, bylo díky němu a panu Bobrovskému (legendární trenér Jan Bobrovský – pozn. red.), se kterým má stále úzké vazby. Jsem rád, že s ním mohu spolupracovat,“ pravil Šír.

Hamzova přítomnost se už projevila také na klubové pokladně. „Pohybuje se desítky let na manažerských pozicích v českém sportu, má kontakty i zkušenosti z tohoto prostředí. Je to výrazná pomoc a rozpočet se díky němu navýšil o sto procent,“ prozradil Šír.