Ideálně načasovala formu a ve Skotsku předvedla výkonem 194 centimetrů svůj nejlepší skok roku, který stačil na šesté místo mezi evropskou smetánkou. „Jsem hodně ráda, že mi to vyšlo. Formu jsme ladili na tento závod. Uzpůsobili jsme mu stravu i tréninky. Je super, že jsem námahu zúročila,“ shrnuje Hrubá. 

Trému související s náročností prvního vrcholu sezony dokázala odbourat. „Věděla jsem, do čeho jdu, přece jen už nějaké zkušenosti mám. Proto se mnou tlak jen tak nezamával,“ vypráví jihomoravská atletka. 

Před rokem na halovém světovém šampionátu by letošní výkon jedenadvacetileté české výškařské jedničky na medaili stačil. Ovšem oproti loňsku konkurence narostla. Bronzová Litevka Airine Palšytéová, která na konci ledna vyhrála Brněnskou laťku, potřebovala k evropské medaili ještě o tři centimetry lepší výkon než česká atletka. „Výškařky se v poslední době znatelně zlepšily, což se potvrdilo v Glasgow. Proto mě ani nepřekvapilo, že se skákalo tak vysoko,“ podotýká Hrubá.

Vzhůru do Kataru

Fanoušci zvědaví na finálové vystoupení české jedničky ve skoku vysokém sledovali nedělní večerní přenos ze šampionátu marně. Hrubá se na obrazovce vůbec neobjevila. „Mrzí mě, že upřednostnili běžecké závody. Místo toho, aby ukazovali více prostřihů z technických sportů, vysílali třeba radost běžců při vítězném kolečku s vlajkou. Je to tak ale dlouhodobě, třeba i na mítincích Diamantové ligy,“ hořekuje atletka, která skončila na šestém místě i na předcházejícím halovém evropském šampionátu v Bělehradu. 

Letos se Hrubá představí i při nejprestižnější atletické akci sezony, mistrovství světa pod otevřeným nebem, které na přelomu září a října hostí katarské Dauhá. Účast si zajistila povedeným finálovým výkonem v Glasgow. Atmosféru venkovního světového šampionátu dospělých okusí podruhé v kariéře. „Jsem ráda, že mám splněno a nemusím se stresovat,“ zamlouvá se výškařce. 

Teď si Hrubá dopřává týdenní odpočinek, po kterém se společně se svým trenérem Michalem Pogánym vydá z hal pod otevřené nebe a připraví se i na jiné důležité podniky této sezony. „Halové prostředí mám radši, protože člověk skáče za konstantních podmínek,“ přiznává.

Kromě mistrovství světa a podniků Diamantové ligy se chystá ještě také na dva evropské šampionáty, které se konají v létě. V červenci se představí na mistrovství do 22 let ve švédském Gävle, v srpnu ji poté v polské Bydhošti čeká šampionát družstev. 

Halová sezona Michaely Hrubé

Maximum:

3. 3. HME Glasgow: 194 cen-timetrů – 6. místo

Minimum:

29. 1. Beskydská laťka (Třinec): 180 centimetrů – 8. místo

Nejlepší umístění:

17. 2. Halové mistrovství České republiky (Ostrava): 190 centimetrů – 1. místo