„Zase jsme do klubu chtěli přinést pohárové oživení. Chceme se pomalu do Evropy vracet, snad je tohle jeden z prvních kroků, je i ekonomicky nejdostupnější,“ objasnil účast trenér Viktor Pruša.

V základní skupině se Brňanky utkají s rumunskými celky Alba Iulia a Brašov a vídeňskými Flying Foxes. „Chceme pro naše mladé hráčky větší množství zápasů proti soupeřům s různými styly,“ řekl Pruša.

Šestý celek uplynulého ročníku nejvyšší domácí soutěže touží ve Středoevropské lize napodobit loňskou cestu Českým pohárem. V domácím prostředí uspořádal Final Four a překvapivě soutěž i ovládl. „Chceme postoupit ze skupiny a pak se ucházet i o pořadatelství finálového turnaje. Český pohár pro nás byla hodně příjemná zkušenost,“ vzpomínal na nečekaný úspěch kouč, jehož svěřenky čeká první zápas ve třetí nejvyšší evropské soutěži 18. října doma proti vídeňskému celku.

Přípravné duely
∙6. září, 16.15: Karlovy Vary – Žabiny Brno
∙7.září: Žabiny Brno – Hradec Králové
∙9. září, 18.00: Žabiny Brno – Piešťanské Čajky
∙13. září, 17.30: Žabiny Brno – Slovan Bratislava
∙15. září, 18.00: Piešťanské Čajky – Žabiny Brno
∙16. září, 18.00: Žabiny Brno – Šamorín
∙20. září 17.30: Žabiny Brno – Basket Flames Vídeň

Nezasáhnou do něj už některé opory z minulé sezony. Už v květnu Deník Rovnost informoval o odchodu kapitánky Barbory Kašpárkové do Piešťan. „Odcházím z klubu, který mě vychoval. Z klubu, kde jsem měla možnost odehrát krásných osm extraligových a šest euroligových sezon. Moc děkuji za všechny roky, za šanci, za profesionální přístup a doslova rodinné zázemí, které mi klub dal,“ loučila se Kašpárková na klubovém webu.

Dres už neoblékne ani reprezentační rozehrávačka Kateřina Sedláková, u níž se ovšem patrně jedná o definitivní konec. „Dostala velmi zajímavou pracovní nabídku a rozhodla se, že ukončí profesionální kariéru. Přiklonilo se k tomu i to, že měla zdravotní problémy, kvůli kterým vypadla z nominace na mistrovství Evropy,“ vysvětlil Pruša.

Odešly také Slovenka Regína Palušná do švédského Visby Ladies, Gabriela Giacintova do Paříže a talentovaná Kristýna Brabencová do mistrovského USK Praha.

Jedinou zahraniční akvizici zatím představuje chorvatská reprezentační rozehrávačka Tea Buzovová, na zkoušce uspěla pivotka Michaela Vacková z Olomouce. „Máme nyní širší kádr, který příští týden zúžíme na dvanáctku, s níž počítáme pro sezonu,“ uvedl Pruša.

Oproti minulé sezoně se opět změnil název klubu, jelikož od sponzorství upustila společnost Handicap. Oficiální název nyní zní Basket Žabiny Brno. „Generálního partnera nyní hledáme, pokud se nám to podaří, můžeme ho do názvu přidat,“ řekl kouč.

Aktuální kádr
Rozehrávačky: Jana Hausknechtová, Tea Buzovová, Adéla Neubauerová, Karolína Szcotková, Sarah Švagerová. Křídla: Klára Křivánková, Beáta Adamcová, Lenka Šoukalová, Kateřina Galíčková, Kristýna Navrátilová, Tereza Havlíková, Barbora Peštálová, Sára Krumpholcová. Pivotky: Pavla Švrdlíková, Natálie Stoupalová, Tereza Vitulová, Barbora Tomancová, Michaela Vacková.