Severoafrický stát jej hostí od pátku do příští neděle. „Víme, co má výsledkově následovat. Věřím, že se šestnáctého října ve zdraví vrátíme s pohárem a medailemi, a završíme naši sérii, na tom si budeme zakládat. Je to jenom sport, nesmíme z toho bláznit, úspěch však chceme maximálně. Věřím, že to bude svátek malého fotbalu a těším se na konfrontace právě se vzdálenějšími týmy. Jsem hrozně rád, že máme ve skupině Austrálii a jihoamerický tým Argentinu, které kluky prověří,“ uvedl před čtvrtečním odletem vedoucí týmu a trenér českých gólmanů Jakub Štefek.

Čeští reprezentanti odstartují základní skupinu A světového šampionátu v tuniském Nabeulu v sobotu večer proti Francii, v pondělí narazí na Austrálii a ve středu se utkají s Argentinou. Ve výběru jsou dva zástupci Blanenska Ondřej Paděra a Jan Koudelka, s nimi ještě brněnský univerál Patrik Levčík.

Všechny zápasy vysílá přímým přenosem ČT sport. „Musíme si uvědomit, že nás čeká opravdu skupina smrti, všichni, kteří říkají, že to tak není, tomu tolik nerozumí. Francouzi mají nabouchané sponzory, což šlo vidět i v Brně, udělali progres jako hrom, mají pravidelné tréninky, kempy. S Argentinou budou patřit mezi černé koně turnaje. Skupina bude opravdu těžká, samozřejmě však chceme na turnaji hrát sedm zápasů,“ vyhlížel cestu do bojů o medaile Štefek.

Běžecký závod Vokolo príglu 2016.
SOUTĚŽ: Vyhrajte startovné na běžecký závod Triexpert Vokolo príglu 2017

Na mistrovství Evropy v Brně došla Francie do čtvrtfinále, kde vypadla po prohře 0:1 s Rumunskem. Na ostatní týmy ze skupiny český výběr ještě nenarazil. „Jedině Francii můžeme trošku odhadnout, protože se účastnila Eura v Brně a musím říct, že mě celkem překvapila. Určitě má kvalitu a myslím si, že to bude nejdůležitější zápas ve skupině. Těžko soudit, s čím přiletí Argentina a Austrálie,“ odhadoval brněnský univerzál v národním týmu Levčík.

V porovnání s evropským šampionátem udělal realizační tým pět změn. Kluboví zaměstnavatelé nepustili Bohumíra Doubravského s Davidem Bednářem, zraněný je gólman Marek Gruber a schází ještě ofenzivní hráči David Macko s Tomášem Micou. „Bob Doubravský nám určitě bude chybět, i tak máme ambice jasné, a to placku. Bude to ještě těžší než obvykle, počítám s tím, že kvalita turnaje bude neobvykle těžká,“ doplnil rodák z Velkých Pavlovic na Břeclavsku Levčík.

Do branky vzal český realizační tým Jaroslava Belladu, zkušenosti přidají navrátilci do reprezentace Jiří Novák s Tomášem Kounovským a dravé mladí zastupují evropští šampioni do 21 let Daniel Kavka s Janem Rosůlkem. „Tuniská média nás označují jako nejúspěšnější tým na světě podle umístění na posledních vrcholových turnajích, přesto děláme každý rok spoustu změn. Teď jich máme pět, což je třetina mančaftu, ale zkušenost přinesou návraty Tomáše Kounovského, který se rychle zotavil po plastice kolene, a Jirky Nováka, který si na Euru vyzkoušel pozici v realizačním týmu,“ popsal vedoucí mužstva.

Ilustrační foto.
Doma místo nemají. Házenkáři Brna se zocelují ve vyhnanství

Pardubický bek Rosůlek a jihlavský útočník Kavka jsou jediní dva nováčci v seniorském výběru. „Tým je jiný, přesto věříme, že dobře optimalizovaný. Vzali jsme hráče s aktuální formou i pozitivním myšlením, protože tlak bude enormní. Od prvních zápasů hrajeme play-off, skupina je extrémně těžké, věříme však, to kluci zvládnou. Budeme silní, a hráči, kteří byli v Brně, mají v zádech zážitek obrovského tlaku, což můžou přetavit ve zkušenost. Navíc jsme všichni kamarádi, parta je výjimečná, na ni stavíme,“ doplnil Štefek.

Český národní výběr vstupuje do turnaje v roli velkého favorita, úřadující vicemistři Evropy drží vedoucí pozici v pořadí zemí starého kontinentu. Ze šesti čtyřčlenných skupin postoupí do osmifinále vždy první dva a čtyři nejlepší týmy ze třetích míst.

„Jsme jeden z favoritů, neschovávejme se za to. Hodně silné bude Rusko, máme zprávy z Rumunska, že prochází generační obměnou a budou mít jiný kádr oproti Euru, protože čtvrté místo pro ně byl obrovský neúspěch a spousta hráčů to odnesla koncem v reprezentaci, takže přivezou mladou krev, hladovou po úspěchu. Jednoznačně černý kůň turnaje bude Francie, která se posunula o nevěřitelný parník dopředu. Brazílie a Argentina budou silné na balonu, Tunisko určitě bude mít velkou podporu diváků, pokud nebudou podělaní, že jsou domácí, a přetaví to ve svůj prospěch, můžou být nebezpeční,“ jmenoval favority Štefek.

Boskovický útočník Ondřej Paděra.
Největší lákadlo je pro mě zatím Argentina, vyhlíží mistrovství světa Paděra

V porovnání s premiérovým mistrovství světa ve Spojených státech amerických před třemi lety, které vyhrál domácí výběr a Češi skončili pátí, nastávají v Tunisku změny v pravidlech. Už se nebude hrát s mantinely. „S Amerikou se to asi nedá porovnat, protože to byl v podstatě jiný sport. V Tunisku se hraje náš malý fotbal, na který jsme zvyklí,“ vyhlížel Levčík.

Hrací doba bude dvakrát 25 minut, každý poločas tak bude delší o pět minut v porovnání s červnovým Eurem v Brně. „Díky naší taktice střídání celých pětek nám může pomoct, že se hraje o deset minut víc než na Eurech. Bude to překážka pro týmy, které zdržují, například Bulhaři hráli destruktivní fotbal, už v Maďarsku se s nimi hrálo strašně špatně, pořád chyběly balony. Když přibude pět minut na každém poločase, může se projevit únava a lepší připravenost promluví do výsledku,“ přemítal trenér gólmanů.

V tuniském Nabeulu se na novém stadionu chystá už v pátek večer velkolepé slavnostní zahájení. „Divadlo tam udělat umí, viceprezident světové federace Achraf Ben Salha má velkou sílu, je to takový mediální magnát severní Afriky, přenos uvidí desítky milionů lidí. Pozornost se na turnaj upírá obrovská a určitě to bude show se vším všudy,“ tušil Štefek.

ČESKÉ ZÁPASY V ZÁKLADNÍ SKUPINĚ A
7. října, 21.30 (CET): Česká republika – Francie
9. října, 22.45 (CET): Austrálie – Česká republika
11. října, 22.45 (CET): Česká republika – Argentina

Nominace reprezentace České republiky v malém fotbale na mistrovství světa v Tunisku 2017:
Číslo / Jméno / Tým / Oblastní svaz

1 Jaroslav Bellada: Holosmetky / Praha
2 Jan Rosůlek: FC Laguna / Pardubice
3 Jiří Novák: Restaurace U Pecků / Praha
4 Tomáš Režný: Gamblers / Most
5 Michal Uhlíř: Santa Dominica / Praha
6 František Hakl: Úterní hosté / Praha
7 Daniel Kavka: Sedmik Some / Jihlava
8 Patrik Levčík: BKMK Werbedesign / Brno
9 Ondřej Paděra: Sadros Boskovice / Blanensko
10 Jakub Polák: Gamblers / Most
11 Stanislav Mařík: Santa Dominica / Praha
12 Jan Koudelka: Viktoria Suchý / Blanensko
13 Michal Salák: Restaurace U Pecků / Praha
14 Tomáš Kounovský: Smutný potápěči / Praha
20 Ondřej Bíro: Gamblers / Most

Realizační tým:
Luděk Zelenka - Generální manažer
Radek Pokorný  - Trenér
Stanislav Bejda - Asistent trenéra
Jakub Štefek - Vedoucí / Trenér brankářů / Media
Petr Pícha - Technický manažer
Jakub Lang - Fyzioterapeut