Nejsnazší cesta na japonské hry vede přes týmový sprint, postoupí osm nejlepších zemí, které automaticky dostanou v Tokiu také dvě místa do sprintu jednotlivců a dvě do keirinu. „Minimálně první rok se pokusíme postoupit přes týmový sprint. Pak buď taktiku přehodnotíme, nebo u ní zůstaneme. Osm týmových sprintů je šibeniční číslo, musíme předvádět konstantně dobré výsledky, abychom se tam dostali,“ uvědomuje si reprezentační trenér.

Ilustrační foto: na snímku Jakub Kornfeil.
Moto GP: sprchy pro diváky, gripeny nad hlavou i autogramiády a doprava zdarma

Při kvalifikaci na olympijské hry do Rio de Janeira čeští dráhaři v nabité soutěži týmů neměli šanci, ale na loňském evropském šampionátu vybojovali historické páté místo a v prosinci dokonce získali bronz ve Světovém poháru v kanadském Miltonu. „Věřím, že teď na Evropě skončíme do šestého místa. S tím budu spokojený a přinese nám to dobrý kredit pro vstup do olympijské kvalifikace,“ doufá kouč.

Dukla Brno na ME
Týmový sprint: Pavel Kelemen, Tomáš Bábek, David Sojka
1 km s pevným startem: Bábek, Robin Wagner
Sprint: Martin Čechman, Kelemen
Keirin: Kelemen, Bábek
Ženy – sprint, keirin, 500 metrů s pevným startem: Sára Kaňkovská


Pokud se čeští dráhaři neprotlačí do Tokia přes týmový sprint, zabojují stejně jako při cestě do Ria v redukovaném pořadí o vstupenky pro jednoho jezdce do sprintu jednotlivců i keirinu.

Ve hře zbude devět místenek. „To je až plán B, pokud nevyjde týmový sprint. Kvalifikace bude o něco těžší, než bývala, protože se na olympiádu vrátily bodovací závody, takže z kóty 189 mužů přibude víc míst pro vytrvalce na úkor sprinterů,“ líčí Klimeš.

O účast v Tokiu se přes síto jednotlivkyň pokusí nadějná Sára Kaňkovská. Česká dráhová cyklistka závodila pod pěti kruhy naposledy v roce 2008, v Pekingu bojovala vyškovská rodačka Lada Kozlíková. „Mám velkou motivaci, abych se do Tokia dostala,“ vyhlíží Kaňkovská.

Juniorská mistryně světa i Evropy v keirinu míří na druhý kontinentální šampionát mezi elitou. Premiéru si odbyla před necelým rokem v Berlíně a skončila třináctá v keirinu. „Jsem trošku zkušenější, ale pořád mě má co překvapit. Ambice mám vysoké, doufám, že se mi bude dařit,“ přeje si teprve dvacetiletá dráhařka.

Největší naděje ve Skotsku upíná česká výprava k dvojnásobnému medailistovi z mistrovství světa Tomáši Bábkovi. V keirinu se před dvěma lety stal evropským šampionem. „Bude to můj čtvrtý keirinový závod v kariéře na mistrovství Evropy. Začal jsem šestým místem v roce 2015, pak jsem to vylepšil na první a v roce 2017 jsem skončil čtvrtý. Doufám, že přijde jedno z těch dalších míst, třetí, druhé nebo první, snad ne páté. Udělám pro to maximum,“ slibuje Bábek.

Na rozdíl od loňského roku pojede díky změně programu i kilometr s pevným startem, v němž před rokem v Hongkongu získal světové stříbro. „Tady skromný nejsem, budu šťastný za medaili, ale umístění do pátého místa beru,“ říká Klimeš.

Mistrovství začne pro české barvy pátečním týmovým sprintem, pevný kilometr přijde na řadu v sobotu. Opět zahrnuje dvě jízdy, kvalifikační a finálovou. „Jsem rád za tuto lehce masochistickou disciplínu a že si užiji porci dvojitého pekla. Pojedu, jak nejlíp umím a uvidíme, jak nejlíp pojedou ostatní,“ culí se Bábek.

Dráhařský šampionát se v Glasgow řadí do programu Evropských her, v první půlce srpna hostí Glasgow také soutěže v silniční a horské cyklistice, plavání, veslování, gymnastice, triatlonu a golfu. „Jsem zvědavá, jak to bude vypadat, zda dorazí hodně diváků. Hrozně se těším,“ povídá Kaňkovská.

jezdci Karel Abraham, Jakub Kornfeil a Filip Salač při tradiční návštěvě Dětské nemocnice v Brně.
Divoké karty v Brně si moc vážím, říká Salač