Osmadvacetiletého vytrvalce provázely trable už od prvního dne. A jen se zhoršovaly. „Nejdřív jsem začínal mít bolesti vzadu na stehnu. Poté se mi to dostalo až pod koleno a natrhl jsem si podkolenní sval,“ vypráví zklamaně.

Pro Žáka to nebyla první podobná výzva. Už loni zvládl projekt 10/10/10, dokonce v něm vytvořil český rekord. Tehdy zdolal deset polovičních triatlonů v deseti evropských zemí za deset dní. „Po úspěšném projektu z minulého roku jsem čekal, že se mi to povede znovu. Tehdy jsem se ale připravoval jinak, měl jsem strategii, že jsem vždy trénink navýšil o jeden triatlon. Takže první víkend jsem zvládl jeden, další víkend dva a tak dále. Takhle jsem v přípravě došel až na osmdesát procent z celkové výzvy,“ popisuje.

Běžecký závod Vokolo priglu. Ilustrační foto.
Běh Vokolo priglu je zpátky. Skromnější, ale zase s víc než 2000 přihlášenými

Tentokrát však musel zvolit jiné metody, protože příprava na ultramaraton vyžaduje něco odlišného. „U běhu je to trošku jiné, protože to je takový monotónní pohyb. Jednou jsem tedy v tréninku zvládl sto kilometrů za den, ale nemělo smysl běžet takovou vzdálenost třeba v pěti šesti dnech za sebou, protože by tělo bylo zhuntované. Proto jsem většinou při přípravě běhal tak padesát šedesát kilometrů za den, aby si tělo zvykalo na dlouhodobější zátěž,“ nastiňuje Žák.

Aby islandskou výzvu zvládl ve světovém rekordu, stanovil si, že každý den uběhne sto kilometrů. „Vyměnil jsem ale nedávno trenéry a myslím si, že tady byl kámen úrazu, protože tréninky pak byly lehčí, než bych potřeboval. Takže je to velké ponaučení do dalších projektů, že musím přitvrdit a vrátit se ke svému starému a dobrému kouči,“ tuší.

Přestože ale letos vysněné mety nedosáhl, nic nebalí a už plánuje, kdy se na Island vrátí. „Rozhodli jsme se s celým týmem, že do toho půjdeme v roce 2024, příští rok si necháme takový volnější, protože mám také dost svých pracovních aktivit. A i v osobním životě už mám trošku jiné plány, takže za dva roky je ten správný čas, kdy na to vlétnout znovu,“ říká ultramaratonec odhodlaně.

Skvělá atmosféra provázela hokejové derby mezi HC MUNI (v modrém) a VUT Cavaliers Brno (v červeném).
Vyprodaná hala Rondo viděla řežbu brněnských univerzit, vládla MUNI. Podívejte

Do té doby však určitě nemá v plánu pouze odpočívat, protože aktivním životem žije už od mládí. „Sportuju od útlého věku, snad od šesti let. Dám si ale spíš nějaký klasický organizovaný závod, nebudu teď pořádat žádnou svou výzvu. Je to časové náročné vše zařídit, takže si spíš dám nějaký triatlon nebo Ironmana. Máme s přítelkyní naplánovaný společný půlmaraton v zimě a podobně,“ vysvětluje.

A co ho na extrémních výzvách nejvíc přitahuje? „Baví mě testovat své limity. A navíc u těch výzev jsem hodně sám, takže mám čas přemýšlet. Napadají mě dobré věci, které pak můžu přenášet do svého pracovního života. Celkově jsem takový kreativní člověk, takže mě baví své projekty organizovat a dávat dohromady plány,“ usmívá se Žák.