„Chci se omluvit všem fanouškům i týmu, že to nedopadlo, jak jsem si přál. Věřil jsem si víc na suchu než na vodě. Snažil jsem se udělat maximum. Byla chyba, že jsem se snažil jet sám. Kdo jede první v takových podmínkách, je referenční bod pro ostatní, takže soupeři zajeli své časy v úvodu za mými zády. Z nějakého zvláštního důvodu nám neběžela časomíra na televizi v boxu, a to byl důvod, proč jsem do kvalifikace vyjel pozdě," poznamenal Kornfeil.

Nadále však platí, že se chce na domácí dráze porvat o přední příčky. „Nic není ztraceno, protože výsledek se dá zajet i zezadu," přesvědčoval rodák z Kyjova.

Moto3 - kvalifikace
1. Arbolino (It./Honda): 2,18.020
2. McPhee (VB/Honda): +0,400
3.Antonelli (It./Honda): +0,802
14. Salač (ČR/KTM): +2,706
20. Kornfeil (ČR/KTM): 2,20.363 - vyřazen v první části.

Moto2 - kvalifikace
1. A. Márquez (Šp./Kalex): 2,06:787
2. Lowes (VB./Kalex): +2,018
3. Baldassarri (It./Kalex): +3,979

MotoGP - kvalifikace
1. M. Márquez (Šp./Honda): 2,02:753
2. Miller (Aus.)/Ducati): +2,524
3. Johann Zarco (Fr./KTM): +2,598
…20. Abraham (ČR/Ducati): 2,06:898 - vyřazen v první části

Vytáhl se naopak jeho stájový kolega Filip Salač. Sedmnáctiletý český pilot zajel v deštivé loterii na Masarykově okruhu svou druhou nejlepší kvalifikaci krátké kariéry a díky času 2,20.726 vystartuje čtrnáctý. „Určitě super pocit a jde o dobrou výchozí pozice pro závod," radoval se rodák z Mladé Boleslavi.

Salač díky kvalitním tréninkům nastoupil přímo do druhé části kvalifikace, to Kornfeil po nevydařených výkonech v trénincích musel podstoupit první část kvalifikace, ve které ještě déšť nebyl tak intezivní jako ve druhé části. Šestadvacetiletý český pilot potřeboval skončit do čtvrté pozice, aby postoupil mezi osmnáct nejlepších. To se mu v dešti nepovedlo, když finišoval až na šestém místě v čase 2,20.363 a do závodu vystartuje dvacátý. Dárek k dnešním devatenáctým narozeninám si dal Ital Tony Arbolino, jenž ovládl kvalifikaci v čase 2,18.020. Pohořel první muž klasifikace Lorenzo Dalla Porta, který skončil sedmnáctý.

Brněnský pilot Karel Abraham vystartuje v MotoGP ze dvacáté pozice, když v závěru první části kvalifikace na osychající dráze absolvoval kolo za 2,06:898 a poskočil o dvě příčky nahoru. Za sebou nechal i svého stajového kolegu Tita Rabata, jenž odstartuje o dvě příčky za ním. „Samozřejmě to není pecka, ale nespokojený nejsem. Měli jsme tam nějaký problém ve čtvrtém tréninku, když jsem musel několikrát do boxu, což jsme nechtěli. Trať poměrně rychle osychala na nájezdech i výjezdech a zadní i přední část motorky trpěly," prohlásil Abraham. Devětadvacetiletý jezdec stáje Reale Avintia Racing se nevzdává touhy bodovat v nedělním závodě. „Když se podíváme i na tréninkové časy, všichni jsme hodně blízko sebe. Bodované pozice nejsou daleko," zmínil Abraham.

Kvalifikaci královské kubatury na osychající trati suverénně dominoval první muž klasifikace Marc Márquez, jenž nadělil druhému Jacku Millerovi na Ducati přes dvě a půl vteřiny. Jako třetí odstartuje Francouz Johan Zarco. Valentino Rossi skončil v kvalifikaci sedmý. Pole position si v prostřední třídě Moto2 vyjel Márquzův mladší bratr Alex.

Víkend na brněnské dráze vyvrcholí nedělním závody. Grand Prix Moto3 startuje v jedenáct dopoledne, Moto2 dvacet minut po poledni a MotoGP ve dvě odpoledne.