Považujete tedy páté místo z mistrovství Evropy a třetí z olympijské kvalifikace za úspěch?

Na evropský šampionát jsme jeli s tím, že chceme medaili. Takže výsledek se za úspěch považovat nedá. Je to škoda, protože herně jsme na tom byli hodně dobře.

V čem spočívala největší síla mužstva?

Hrozně nás pozvedl trenér Mike Griffin hlavně po mentální stránce. Dřív jsme šli na hřiště s tím, že chceme přežít a nedostat nářez. Kouč nám nacpal do hlav americkou sebedůvěru a teď už na hřiště chodíme s tím, že hodláme vyhrát. Troufám si říct, že z nás měli ostatní soupeři i strach, což se dřív nestávalo.

Jak se obavy soupeřů projevovaly?

Hodně to šlo vidět v zápase s Nizozemskem (česká reprezentace porazila na ME pozdější vítěze turnaje Nizozemce 8:6 - pozn. red.) Byli jsme schopni je zatlačit od úvodu, což nečekali a začali dělat spoustu chyb. Když favority dokážete dostat pod tlak od startu a nevytvoří si náskok, začnou i nejlepší kazit. Nebo když jsme nastoupili proti Španělsku ve čtvrtfinále a těsně prohráli… Ještě nikdy jsem neviděl, aby měl nějaký Španěl takovou radost z bodu proti nám jako tentokrát.

Čeští baseballisté
- Mistrovství Evropy (Bonn, Solingen): ČR - Nizozemsko 8:6, ČR - Velká Británie 3:4 v 10. směně, ČR - Švédsko 10:3, Německo - ČR 6:10, Španělsko - ČR 5:4 v 10. směně, ČR - Belgie 5:4, ČR - Německo 4:3.
- Evropsko-africká olympijská kvalifikace (Boloňa, Parma): ČR - Nizozemsko 1:4, ČR - Itálie 1:5, ČR - JAR 11:1, ČR - Izrael 7:4, ČR Španělsko 7:3.

Rozplynutí snu o olympiádě asi mrzí o to víc, že baseball po Hrách v Tokiu pravděpodobně znovu zmizí z olympijského programu, že?

Je to veliká škoda. Pro Japonce jde o národní sport a hráči jsou za celebrity. Proto si baseball prosadili na své hry. Jen škoda, že si tam zahraje jen šest týmů. V minulosti se kvalifikovalo víc reprezentací. Baseball má obrovskou základnu hráčů, na olympiádu patří. Pokud ho zas zařadí do programu v roce 2028, mě už se to nejspíš týkat nebude, protože mi bude přes čtyřicet.

Na rozdíl od některých vašich soupeřů jste amatéři. Jak vlastně prožíváte, že nastupujete proti profesionálům?

Je to určitě svátek. Evropě a světu jsme dokázali, že se jim můžeme rovnat i v našich podmínkách. Pokud bychom se baseballu věnovali naplno, může vše vypadat úplně jinak.

Jste hasič. Co říkají kolegové v práci na to, že si takto na pár týdnů odskočíte reprezentovat?

Podporovali mě, psali povzbuzující zprávy. S uvolněním v práci problém nemám. Nevím tedy, jestli mě sledovali přímo v televizi. (úsměv)

Národní tým zanechal výborný dojem. Co ale říkáte na sezonu na klubové úrovni, kde jste s Draky po letech vypadli už v semifinále?

Jednou tento kopanec přijít musel. Soutěž se zlepšuje a vyrovnává, i do ostatních týmů proudí kvalitní cizinci. Už se podle mě nestane, aby někdo vyhrál množství titulů v řadě, jako se povedlo nám. Je to dobře pro baseball.