Povolený doping z euforického vítězství nad olympijskými vítězi z Ria Dány vydržel. Kromě matného začátku Češi nepustili příliš Maďary do hry. Hráli aktivně v obraně, v útoku řádil kapitán Ondřej Zdráhala. „Maďaři jsou pravidelně na všech šampionátech. Hrají v Szegedu, Veszprému a mají každý týden konfrontaci s těmi nejlepšími. O to je výhra cennější. Smekáme před týmem, co dokázal. Když jsem viděl energii s jakou hrál, věřil jsem v postup. A zvládli jsme to,“ oddechl si čtyřiačtyřicetiletý kouč.

Historicky nejlepší střelec české reprezentace smekl před výkonem kapitána. Ondřej Zdráhala nastřílel neuvěřitelných čtrnáct branek a celkově jich má na šampionátu už pětadvacet. Při třech sedmičkách se ani jednou nemýlil. O jednotlivcích se však mužstvo nebaví. Vždy upřednostňuje celek. „Opravdu bojujeme všichni dohromady. Když to padalo, střílel jsem dál. Nemělo cenu přestávat. Teď se dařilo mně, příští zápas zase někomu jinému,“ řekla skromně střední spojka.

Český výkon podpořil opět brankář Martin Galia, z 32 střel pokryl deset a především v první půli nasměroval tým k úspěchu. Maďaři totiž deset minut v úvodní třicetiminutovce nedali ani gól. Začali ztrácet a prohrávali 11:15.

Až po několika ztrátách Čechů ve druhé části maďarská hvězda Máté Lékai ve 42. minutě snížil šestibrankový deficit na dvougólový. „Ve druhém poločase jsme měli fáze, kdy jsme tolik netlačili vpředu, nestačili jsme se vracet, střídali jsme tři hráče. Ale kromě chvíle, kdy se Maďaři přiblížili na rozdíl dvou gólů, což bylo relativně kritické, jsme to zvládli,“ těšilo Filipa.

V poslední desetiminutovce si už čeští házenkáři postup nenechali vzít a zvítězili o šest branek. „Měli jsme naději na výhru, ale v některých zápasech prostě musíte hrát šedesát minut na top úrovni. A to se nám povedlo jen pár minut. Možná mám při pohledu na soupisku některé lepší hráče, ale ne vždy lepší hráči vítězí. Gratuluji,“ pronesl sportovně maďarský kouč Ljubomir Vranjes.

Aenou Varaždin zněl pokřik: Hoši děkujem! a doprovodil národní tým do další fáze turnaje. Češi ze skupiny prošli poprvé od roku 2010, kdy obsadili na Euru osmé místo. Do čtvrtfinálové skupiny si berou dva body. Čekají je tam Německo, Makedonie a Slovinsko, které zdolalo Černou Horu.

ČR - Maďarsko 33:27 (15:11)Sestava a branky ČR: Galia, Mrkva - Zdráhala 14/3, Hrstka 4/3, Číp a Horák po 4, Kašpárek a Stehlík po 3, Bečvář 1, Petrovský, Mubenzem, Kasal, Zeman, Landa, Kotrč, Sviták.

Nejvíce branek Maďarska: Lekai 9/2, Balogh 5/1. Rozhodčí: Pichon, Reveret (oba Fr.). Sedmimetrové hody: 6/6 - 4/3. Vyloučení: 4:1. ČK: 28. Petrovský (ČR).