Zúčastnil se tří olympijských her, ale nejsou pro něj to nejcennější. Mnohem víc si váží unikátu, kterým se nemůže pyšnit žádný jiný závodník. Brněnský krasobruslař René Novotný v roce 1995 s partnerkou Radkou Kovaříkovou vyhrál ve sportovních dvojicích amatérské i profesionální mistrovství světa, které bylo jen pro pozvané a jehož éra skončila v roce 2002. „Nikdo to nedokázal před námi ani po nás. Bylo to pohlazení po duši, jsem hrozně hrdý a pyšný, že někomu z naší malé zemičky se podařilo získat takový primát," těší v současnosti už padesátiletého Novotného.

I přes stabilně vysokou výkonnost se z cenného kovu na olympiádě neradoval. V roce 1992 ve francouzském Albertville skončil čtvrtý. „Tuhle olympiádu jsem si užil nejvíc. Soutěž sportovních dvojic byla na začátku, ale účastnili jsme se i závěrečné exhibice, takže jsme v deseti dnech mohli navštěvovat jiné sporty," vzpomíná.

To už za sebou měl čtyři roky starou a krutou zkušenost z olympijského klání v kanadském Calgary. Den před vystoupením ve volné jízdě jej přepadly bolesti hlavy a se souhlasem lékaře si vzal prášek Alnagon. V den závodu jej s partnerkou Lenkou Knapovou pět minut před startem odvolali a vyslýchali kvůli podezření z dopingu. „Dodneška vidím, jak sedím v šatně, vyslýchají mě, jak jsem se vrátil domů a co se strhlo za aféru, dělali ze mě feťáka. Nikdy se s tím nedá úplně vyrovnat. Mozek neumí zapomenout, jen to skrýt," tíží jej události i s odstupem řady let.

Přitom po krátkém programu okupoval československý pár osmé místo. „Ani jsme nečekali, že budeme v desítce," přibližuje euforii.

Jenže o den později jeho kariéra málem dospěla k trpkému konci. „V pětadvaceti letech jsem měl ideály, ale najednou jsem viděl, že sport není o tom, že nejlepší vyhrává. Připadal jsem si sám proti celému světu. Obvinění nebylo ničím podložené. Doma mi řekli, že i kdybych šel na dopingovou zkoušku, tak na 99,9 procent v mém těle stejně nic nenajdou," mrzí jej.

Místo zkoušky absolvoval výslech, který jej měl donutit k přiznání užití léku. „Připadal jsem si jak na výslechu StB, snažili se mě zlomit a očistit doktory, kteří pochybili," míní.

Pro mnohé jiné sportovce definitivní rána do vazu však Novotného v dalším pokračování kariéry neodradila. „Začal jsem znova, a jelikož jsem navázal na úspěchy, postupně se na vše zapomnělo. Nakonec jsem zažil perfektní kariéru, dostudoval jsem i vysokou školu," říká o restartu.

Nechtěné setkání

Proces očištění Novotného jména přesto nějaký čas zabral. „Věděl jsem, že pravda existuje jen u mě. Moji nejbližší ji přijali, a to mi stačilo. Víc jsem se o to nezajímal, tehdy ani nešlo někde vystoupit a obhajovat se," přibližuje atmosféru doby.

Na další olympiádě v Albertville už se ale na ledovou plochu postavil v plné síle. Vzpomínce na křivdu se ale nevyhnul. „Svět je malý, takže jsem se s dotyčným doktorem potkal znovu. Když za mnou přišel, začal mě plácat po ramenou a chtěl být kamarád. To jsem měl chuť ho zabít," říká nyní v nadsázce.

Brněnský krasobruslař René Novotný si s Radkou Kovaříkovou vychutnal atmosféru domácího mistrovství světa v roce 1993 v Praze

Jiné setkání jej ale potěšilo. Třeba s rychlobruslařským trenérem Petrem Novákem, současným koučem Martiny Sáblíkové. „Byl na začátku a v roli totálního outsidera. Už tehdy říkal, že to jednou dokáže a bude na špici. Nikdo mu nevěřil a dnes je tam, kde je," obdivuje kamaráda.

Novotný už na vrcholu byl. Splnil tak sen své matky, která krasobruslení obdivovala. „Sledovala všechny přenosy. Rodiče mě dali na bruslení, i když zastávali názor o všestrannosti. Takže jsem v mládí i plaval a lyžoval," vrací se k úplným začátkům.

Ve sportovní disciplíně, která je bližší spíš ženskému publiku, nejdřív bojoval o respekt u kamarádů a spolužáků. „Nějaké posměšky byly, považovali krasobruslení za sport pro měkkoty. I proto jsem utíkal k hokeji, protože jsem chtěl dokázat, že jsem stejný tvrďák jako oni," usmívá se.

Uznání si však nakonec vydobyl. „Když se přišli podívat na trénink a viděli některé tvrdé pády, poznali, že krasobruslení není jen o holubičkách a piruetách," připomíná.

Sportu se snažil podřídit i léta, kdy jeho vrstevníci výrazně pokukovali po opačném pohlaví. „Nebyl jsem svatý, ta-ky jsem byl rebel a zažil jsem nějaké pletky s láskou. Ale sys-tém byl tvrdý a věděl jsem, že když udělám nějaký průšvih, tak mě vyhodí," vzpomíná.

Na uzdě jej drželi i rodiče. „Měli přísnou ruku. Navíc jsem ještě hrál na klavír, a dokonce jsem se v jednu chvíli rozhodoval mezi sportem a hudbou," odhaluje.

Když padla definitivní volba na krasobruslení, trenéři mu podle jeho tělesné konstrukce přisoudili sportovní dvojice. „První i druhou partnerku vybral trenér Ivan Rezek. Lenku Knapovou už jsem si prosazoval já, u Radky Kovaříkové jsem šel proti všem," popisuje, jak přišel ke svým sportovním partnerkám.

Manželství na ledě

Bruslařské partnerky měnil Novotný téměř v pravidelném čtyřletém cyklu. „Ze zdravotních důvodů víc nevydržely. Musí snášet stejnou zátěž jako muž," podotýká.

Partnerství s Kovaříkovou se ale přeneslo i do soukromého života. „Sport vás zaměstnává čtyřiadvacet hodin denně. Když máte v soukromí partnera, skončí to buď rozchodem, nebo koncem kariéry. Kdyby si v soukromí někoho našel i někdo z nás, mohlo to nabourat přípravu. U sportovních dvojic jsou na to vždy dva, každý tak může říct, že si druhý s někým randí a nepřijde na trénink. U sólistů je to snadnější, když vynechají trénink, odmakají si ho jindy," hledá pozadí rodícího se vztahu, který v roce 1996 vyvrcholil sňatkem.

I léta společné sportovní dráhy považuje Novotný za vydařená. Vždyť s Kovaříkovou dvakrát vyhráli titul profesionálních mistrů světa. „Měli jsme extrémně dlouhou kariéru. Stávali jsme se žádanějšími, vycítili jsme, co diváci chtějí. A také jsme odešli na vrcholu," domnívá se.

Ukončení sportovní kariéry však v roce 2010 následoval i rozpad manželství. „Máme každý svůj život. Stává se to, nejedná se o nic výjimečného. Ze sportovní stránky určitě ničeho nelituju. Tleskalo nám na vystoupení i dvacet tisíc diváků, to dodává strašnou sílu. Pocit euforie už byla jistá forma závislosti. Kdybychom spolu nebyli, tak jsme toho nedosáhli," zmiňuje klady. „Když stojíte na stupínku vítězů a hrají vám hymnu, je to k nezaplacení," doplňuje.

Ani po skončení aktivní kariéry ale Novotný brusle do skříně neodložil. Ve volném čase trénuje mladé naděje. „Láska ke sportu je silná, nedovedl jsem ho opustit. Chci trénovat na vrcholové úrovni, ale asi se mi to nepodaří, protože panuje nezájem. Byl jsem na to připravený. U nás se úspěch nenosí," mrzí jej poměry v současném sportu.

O cenný kov bojovala sportovní dvojice také na olympijských hrách v Lillehammeru v roce 1994

I proto se aktivně snaží o změnu v pozici místopředsedy hnutí Pro sport a zdraví. „Dnes zachraňují krasobruslení Březina s Vernerem. Ale kdo dál? Snažím se sport nějak zachránit, chceme změnit systém toku peněz do sportu. Nejsem typ, který jen nadává. Mám nějaké možnosti, takže to zkusím, stejně jako jsem to zkusil v životě mnohokrát," říká o své současné práci.