Jedním z nich se blýskl čtyřiadvacetiletý Martin Tuček, který s časem 48,78 sekundy opanoval běh na 400 metrů. „Na akademickém mistrovství jsem byl už počtvrté a jde o mojí třetí medaili z téhle akce,“ těšilo atleta, který před dvěma lety ovládl běh na 800 metrů a třetí medaili do sbírky přidal ve štafetě.

V HALE BEZ TLAKU

Jeho hlavní disciplína je přitom běh na 400 metrů překážek, kterou musí v halové sezoně oželet. „Závody v hale jsou pro mě doplňkové, protože se na nich čtyři sta metrů překážek neběhá. Alespoň jdu na start bez tlaku a mám prostor vyzkoušet své možnosti,“ přiblížil Tuček, který druhý rok studuje magisterský obor Management sportu na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Zatímco třeba při brněnském hokejovém derby mezi Masarykovou univerzitou a Vysokým učeným technickým panovala mezi školami vždy rivalita, v atletice to neplatí. „Vůbec ne. V atletice se řeší hlavně individuální výkony a časy. Akademické mistrovství navíc není vrchol sezony, aby byla rivalita vyhrocená. Nepoměřujeme se. Upřímně ani nevím, na jaké školy soupeři chodí. Chci je porazit všechny, včetně těch z naší univerzity,“ smál se vítěz závodu na 400 metrů.

Dvě medaile pro Masarykovu univerzitu vybojoval i jedenadvacetiletý Ondřej Vodák, který s výkonem 15,26 metru zvítězil v trojskoku a 7,08 metru mu stačilo ke druhému místu ve skoku dalekém. „S výsledky jsem spokojený, ale s výkony už tolik ne. Při druhém pokusu na trojskoku jsem si poranil zadní stehenní sval a zapsal jsem tak jediný platný pokus, který sice stačil na vítězství, ale bez tří centimetrů je metr za mým osobním maximem,“ zalitoval Vodák, jehož hlavní disciplína je právě trojskok.

Atmosféru akce už dobře zná. „Na akademickém mistrovství jsem byl potřetí v řadě. Je pro mě čest reprezentovat školu a závody jsou příjemný start do halové sezony. Výkony mi vždy ukážou, jak jsem na tom po svátcích a dlouhé podzimní přípravě,“ pochvaloval si Vodák, který studuje třetí rok bakalářský obor Speciální edukace bezpečnostních složek na Fakultě sportovních studií Masarykovy univerzity v Brně.

BOJ O EVROPU

Oba atleti letos zabojují o nominaci na srpnové mistrovství Evropy v Paříži. Zatímco Tuček nechyběl na evropském šampionátu v Berlíně před dvěma lety, Vodák se pokusí získat premiérovou místenku na vrcholnou seniorskou akci. „Je to pro mě obrovská motivace a hlavní cíl pro letošní rok,“ měl jasno.

Přestože jeho osobní maximum v trojskoku je 16,21 metru, věří si na překonání limitu pro Paříž, který činí o 39 centimetrů víc. „Už loni jsem mohl limit překonat. Na závodech v Pardubicích se létalo daleko. Věřím si, že letos to může vyjít,“ burcoval Vodák.

Zajištění kvalifikačního místa na šampionát v Paříži motivuje i Tučka, který už má s velkými akcemi zkušenost. Kromě mistrovství Evropy před dvěma lety se loni představil na letní univerziádě v italské Neapoli. „Je to obrovské lákadlo. Na mistrovství světa nebo olympiádu si ještě chvíli počkám. Na Evropu je snazší se dostat a když vše dobře vyjde, můžu se tam předvést. Postoupit do semifinále nebo i dál,“ zauvažoval Tuček, který v Berlíně nepostoupil z rozběhu a na první významný úspěch z mezinárodní akce teprve čeká.

Medaile Brňanů na AMČR v atletice
Muži
Běh na 400 metrů: 1. místo – Martin Tuček (MU FSpS Brno), čas: 48,78 sekundy.
Běh na 800 metrů: 1. místo – David Foller (VUT FSI Brno), čas: 1:56,03 minuty, 3. místo – Kryštof Hübner (MU FSpS Brno), čas: 1:56,72.
Běh na 1500 metrů: 1. místo – Adam Dvořáček (MU FSpS Brno), čas: 3:56,50.
Běh na 60 metrů překážek: 2. místo – Vilém Stráský (MU FSpS Brno), čas: 8,29.
Skok vysoký: 1. místo – Marek Bahník (VUT FIT Brno), výkon: 2,20 metrů.
Skok daleký: 2. místo – Ondřej Vodák (MU FSpS Brno), výkon: 7,08 m.
Trojskok: 1. místo – Ondřej Vodák, výkon: 15,26 m, 3. místo – Tomáš Janeček (VUT FSI Brno), výkon: 14,97 m.
Vrh koulí – 7,26 kilogramů: 1. místo – Samuel Kováč (VUT FSI Brno), výkon: 15,86 m.
Ženy
Běh na 60 metrů: 1. místo – Marcela Pírková (VUT FSI Brno), čas: 7,52.
Běh na 400 metrů: 2. místo – Marcela Pírková, čas: 53,91.
Trojskok: 1. místo – Zuzana Ďurkechová (VUT FP Brno), výkon: 12,59 m