Jezdec brněnské Dukly startoval na olympiádě v Melbourne v roce 1956. Tehdy jako benjamínek týmu rozjížděl ve stíhacím závodě československé kvarteto, které prohrálo ve čtvrtfinále s pozdějším vítězem Itálií. Jursa měl startovat i v silničním závodě, ale kola, která byla poslána do Austrálie lodí půl roku před olympiádou, nebyla v přístavech k nalezení.

Ve své kariéře získával tituly mistra republiky na silnici, dráze i v cyklokrosu. Svůj první mistrovský titul vybojoval na silnici v 19 letech, kdy porazil fenomenálního Jana Veselého. Startoval i na Závodě míru v roce 1961.

Po ukončení aktivní kariéry se stal Jursa trenérem armádního střediska v Brně. Měl velký podíl na úspěších svých svěřenců nejen v republice, ale i na mezinárodním fóru, kde se prosazovali jezdci Dukly Smolík, Moravec, Vávra a další. Se sportem žil až do posledních chvil. Pracoval i ve výboru Klubu českých olympioniků v Brně.

Čest jeho památce!

Poslední rozloučení s Františkem Jursou se uskuteční ve středu 4. ledna ve tři čtvrtě na tři odpoledne v brněnském krematoriu.

MILOSLAV VLAŠIC