Výhra o devatenáct bodů? Co na tom? Ženská basketbalová reprezentace splnila povinnost a ve třetím duelu na olympijských hrách se konečně dočkala výhry. Proč chybí po úspěšném duelu s Chorvatkami radost? Protože se Češky na dva body do tabulky za výhru 89:70 nečekaně nadřely. A k tomu si po konci utkání vysloužily několik nepěkných slov.

Ty patřily především trenérovi Luborovi Blažkovi. Necelé dvě vteřiny před závěrečnou sirénou si vzal oddechový čas. „Chtěl nás zesměšnit," znělo z úst Chorvatů i zástupce basketbalové federace.

Takové nařčení se českému kouči vůbec nezamlouvalo. „Na turnaji jde také o skóre. Já jsem v té situaci čekal, že se nám ještě podaří nějaký koš dát," bránil se Blažek. „Musím říci, že tohle napadnutí od FIBA a chorvatské strany považuji za vrchol. Kdybych to byl věděl, tak bych si time out nevzal," prohlásil kouč důrazně.

Žádný div, že mu po utkání zmizely i poslední stopy úsměvu na rtech. V zápase se totiž rodil těžce. A když, tak až v poslední části. Češky do ní vstupovaly jako prohrávající tým. Nakonec ji však vyhrály o 22 bodů. „Kameny, které nám padaly ze srdcí, musely přehlušit i tribuny. Byly jsme před zápasem pod tlakem, ale nepřipouštěly jsme si to. Hůř než v prvních dvou zápasech jsme hrát nemohly," řekla autorka devatenácti bodů Ilona Burgrová.

V úvodu zápasu a ve třetí čtvrtině ale neměla tak docela pravdu. Chorvatky se musely samy divit vedení 10:0. Ve třetí části pak umazaly jedenáctibodovou ztrátu a šly do vedení. „Dávali jsme body, ale to začíná hrou v obraně. Možná Chorvatsku docházely sílu a my jsme si konečně začali věřit," měl trenér Lubor Blažek jasno o příčinách konečného vítězství.

Stále však jde o pouze o dílčí úspěch. Cílem „českých lvic" je postup ze skupiny. A ten ještě jistý nemají. Zítřejší duel s Američankami nebude tak důležitý, ale výhra v neděli nad Angolou zajistí Češkám čtvrtfinále.

Teoreticky dokonce můžou skončit ve skupině i třetí. „Některé hráčky odehrály hodně minut a možná do zápasu vůbec nenastoupí. Samozřejmě nechceme prohrát moc, ale pro nás je teď důležitější zápas s Angolou než s USA," prohlásil Lubor Blažek, který hodlá šetřit hlavně klíčovou obranářku Janu Veselou.

Blažkovy hráčky ale duel proti šampionkám posledních čtyř olympiád nepovažují za předem prohraný. „Když do toho zápasu půjdeme s tím, že prohrajeme, tak nemusíme ani nastupovat. Uvidíme, jak se nám bude dařit, zvláště když hrajeme tak pozdě večer. To je strašné, ale nedá se nic dělat," uvedla kapitánka Hana Horáková.