Ta jim skončí v pátek o půl čtvrté odpoledne, kdy se český národní tým utká v kvalifikaci s Dánskem, v neděli s Itálií. Oba duely se odehrají na neutrální palubovce v lotyšské Rize. „Na zápasy jsme všechny natěšené, protože pauza byla opravdu dlouhá. A jsme v očekávání, jak se na hřišti chytneme,“ řekla zkušená reprezentantka z brněnských Žabin Beáta Adamcová.

Do nominace hlavního reprezentačního kouče Štefana Svitka se kromě sedmadvacetileté křídelnice probojovaly také brněnské basketbalistky Sarah Beránková z Králova Pole a Natálie Stoupalová ze Žabin.

Ta se ve dvaadvaceti letech dočkala premiérové pozvánky do A týmu reprezentace žen. „Nepočítala jsem s ní a byla jsem mile překvapena. Do nové sezony české ligy jsem nastoupila dobře, povedly se mi oba zápasy, takže možná jde o odměnu,“ uvedla 185 centimetrů vysoká pivotka.

Filip Král patří mezi největší talenty současného brněnského hokeje.
Koronavirová sezona jako šance pro mladé. Kometě pomohou v hektice i zranění

České zápasy v kvalifikaci ME 2021
Výsledky:
Itálie – Česká republika 52:62
ČR – Rumunsko 60:59
Program:
13. 11. (Riga): ČR – Dánsko
15. 11. (Riga): ČR – Itálie
4. 2. 2021: Rumunsko – ČR
7. 2. 2021: Dánsko–ČR

V týmu je s ní víc nováčků. Ze sestavy totiž na poslední chvíli vypadly Tereza Vyoralová, Veronika Voráčková a Klára Pochobradská. Už dřív přišel trenér Svitek kvůli nákaze koronavirem o některé tradiční opory. „Na srazu jsme si sedly dobře jako kolektiv, což může částečně nahradit nedostatek zkušeností, o které jsme určitě přišly,“ poznamenala Adamcová.

Češky už o víkendu trénovaly v Praze v neprodyšně uzavřené bublině. To samé nyní prožívají po pondělním příletu do Rigy, kde se pohybují pouze po trase hotel, hala a testy. „Každý by se chtěl jít projít do města a nadechnout se čerstvého vzduchu. Musíme to ale zvládnout. Na hotelu naštěstí máme vše, co potřebujeme. Hlavně tady dobře vaří,“ usmála se Adamcová.

Fotbalisté Jablonce restartovali fotbalovou sezonu pátečním zápasem 7. kola FORTUNA:LIGY doma s Brnem.
Vzpruha pro Zbrojovku: k výhře pomohl Dreksa i sázka na rychlost

V České republice se 12. října zastavily profesionální soutěže a vládní opatření zakázala sportovcům vstup do vnitřních prostor. Basketbalistky tak trénují v hale teprve od minulé středy. Zato jejich nejbližší soupeřky nastoupí do utkání v plném herním vytížení. „Snažily jsme se dát do přípravy maximum, ale dlouhá pauza je na tréninku pořád znát. Uvidíme až v zápase, jak na tom jsme. Věřím ale, že si všechno sedne a hra bude vypadat dobře,“ líčila Stoupalová.

Český výběr nyní se čtyřmi body vévodí čtyřčlenné skupině D, z níž postoupí přímo na šampionát vítěz a dál pět nejlepších celků z druhých míst.

Svěřenky kouče Svitka si tak mohou teoreticky zajistit účast na Euru v roce 2021 ve Francii a ve Španělsku už tento víkend.