Česká lvíčata se čtyřmi Jihomoravany v sestavě tak navázala na seniorský národní tým, který mistrovství světa ovládl před rokem v Tunisku. „Je to nejvíc, s ničím to nejde srovnat. Krásný zážitek, který všichni prožíváme, něco neuvěřitelného. Všichni jsme chtěli zlato a je to tady. Za ten týden jsme udělali kus práce, proto máme zlato,“ radoval se blanenský forvard Adam Širůček.

Společně s dalšími pěti hráči přidal k evropskému titulu z roku 2016 světové zlato. „Rozhodla naše parta, rodina, srdce, láska jednoho k druhému. Proto to dopadlo se zlatým vrcholem a je to super. Na oslavu se ani raději neptejte, bude to velké,“ přidal se český brankář Václav Šlégr, další evropský i světový šampion do 21 let.

Mostecký gólman se po právu stal nejlepším brankářem turnaje. Především při závěrečném tlaku Slovenska několikrát podržel český výběr. „Od toho jsem v bráně, musím chytat. Jsem rád, že to vyšlo, cítil jsem se celý zápas super,“ radoval se Šlégr.

Slovensko – Česká republika 1:2 (0:1)
Branky: 32. Mikluš – 13. Kasal, 26. Fejl. ŽK: Kasal, Moučka – Řepa.
Sestava ČR: Václav Šlégr (Michal Šmerda) - Tomáš Mařík, Stanislav Rosendorf, Dominik Šmerda, Daniel Kasal, Adam Širůček - Břetislav Tvrzník, Petr Hulinský, Dominik Fejl, Tomáš Jelínek, Dominik Moučka – Lukáš Haspra, František Liška, David Lošťák.

„Finále bylo hrozně těžké, Slováci druhý poločas hráli pořád s brankářem, museli jsme stále bránit, ale super jsme to zvládli. Makali jsme jako tým jeden za druhého a užíváme si zlatý konec,“ prohlásil český gólman.

Hodně bolestivou vítěznou radost prožil český trenér Zdeněk Parůžek, který si z valné hromady po závěrečném hvizdu odnesl vykloubené rameno a místo dekorování zlatou medailí putoval do nemocnice. Brzy se však připojil zpátky k týmu. „Cítil jsem spíš lítost, že si nemůžu v tu chvíli užít oslavy s klukama. Věděl jsem, že jsme mistři světa, byl jsem za to hrozně rád, ušly mi však bezprostřední oslavy hned po vítězství, radovat jsem se stihl asi dvě vteřiny,“ sdělil už s úsměvem po návratu z nemocnice.

Český tým prošel turnajem bez zaváhání a ve finále jej poslal do vedení nejlepší střelec mužstva Daniel Kasal. Ve třinácté minutě si po rohovém kopu skvěle navedl míč a přesně zakončil. Druhou branku vstřelil ve 26. minutě krásnou ranou přesně k tyči pardubický záložník Dominik Fejl. „Finále bylo hrozně hektické, spíš jsme se bránili, ale srdíčkem jsme to zvládli. Sice jsme se nedostávali tolik do šancí, hlavně jsme je však proměnili. To je hrozně důležité. Jsem rád, že jsme to zvládli. Máme neskutečnou partu, nic víc zatím není. Je to fakt boží a krása,“ rozplýval se po utkání Fejl.

Zápas o 3. místo:
Kolumbie - Itálie 6:0

Semifinále mistrovství světa
Kolumbie – Slovensko 0:3
Česká republika – Itálie 2:1

Slováci pouze snížili ve 32. minutě, když se prosadil Tomáš Mikluš. Víc jim český výběr nedovolil. „Měli jsme dost šancí pojistit vedení 2:0, ovšem po gólu, který jsme smolně dostali, se nám to trošku dostalo do hlavy. Zbytečně jsme se z toho položili, už jsme se jenom bránili. Škoda, že jsme to neustáli, na druhou stranu to chápu. Šlo o finále, vedli jsme o gól a chtěli jsme náskok udržet,“ líčil Parůžek.

Mladí reprezentanti dovedli utkání do vítězného konce před šesti stovkami diváků v bouřící pražské hale Jedenáctka. „Utkání bylo složité spíš psychicky, nehráli jsme pak svoji hru, zbytečně jsme znervózněli. Nicméně teď nás čeká obrovská oslava, jakou si zaslouží titul mistrů světa,“ vzkázal Širůček.

Český tým tak zvládl roli největšího favorita historicky prvního šampionátu hráčů do 21 let v malém fotbale. „Všichni od manažera do posledního člena jsme vytvořili neuvěřitelný tým, ve kterém je obrovská vnitřní síla. Jsme jako rodina. Někomu to nejspíš zní jako hrozné klišé, ale kdo to nezažil, tak nepochopí,“ doplnil Parůžek.