Tam se české basketbalistky probojovaly už počtrnácté v řadě, když porazily v závěrečném utkání kvalifikace Dánsko 84:63 a zajistily si první místo ve skupině D před Itálií. „Jsem hrozně ráda, že v týmu vůbec jsem a že jsem dostala takovou šanci. Je to obrovský úspěch a mám radost,“ líčila dvaadvacetiletá Stoupalová.

Nadějná pivotka naskočila v kvalifikaci do čtyř ze šesti utkání. V nich odehrála jako nováček družstva v průměru víc než sedmnáct minut a zaznamenala čtyři a půl bodu. „Tolik prostoru jsem určitě nečekala, jsem za něj neskutečně vděčná,“ culila se Stoupalová.

Prvních reprezentačních duelů mezi ženami se dočkala v lotyšské Rize. Tentokrát dostala příležitost v bublině, kterou hostil turecký Istanbul. „Když jsem byla na srazu poprvé, trenér nám tam říkal, že šanci zabojovat o nominaci na další zápasy dostaneme všechny. A já jsem se o ni poprala, co jsem jen mohla,“ prohlásila 185 centimetrů vysoká basketbalistka.

Brno 7.2.2021 - domácí HC Kometa Brno (modrá) proti HC Vítkovice Ridera
Krize graduje. Kometa doma dostala nášup od Vítkovic

Natálie Stoupalová
narozena: 13. července 1998
post: pivotka
výška: 185 centimetrů
současný klub: BK Žabiny Brno
Bilance v kvalifikaci na ME:
počet zápasů: 4
průměrný počet minut v utkání: 17,1
průměrný počet bodů v utkání: 4,5

Ta se zařadila mezi nejmladší hráčky českého výběru. „S většinou holek jsem se znala už dřív a jsou super. Jsem ráda, že máme takový tým, kde si úplně v pohodě rozumí mladší hráčky s těmi staršími. Zkušené holky nás přijaly opravdu skvěle,“ pochvalovala si Stoupalová atmosféru v kádru, ve kterém se objevily také Renáta Březinová a Sarah Beránková z KP Brno nebo její spoluhráčka ze Žabin Beáta Adamcová.

Stoupalová si v reprezentaci zvykala i na styl slovenského kouče Štefana Svitka. „Je to jeden z nejpřísnějších trenérů, které jsem kdy měla. Je důležité na tréninku nebo v zápase vnímat každé jeho slovo, být v pozoru celou dobu a nevypnout ani na chvíli. Pak se dá všechno zvládnout. Mě jeho přístup dokáže vyburcovat k lepším výkonům, takže jsem si zvykla,“ uvedla s úsměvem.

Letošní Mistrovství Evropy se uskuteční ve francouzském Štrasburku a španělské Valencii od 17. do 27. června. „Jestli se na Evropu dostanu, půjde pro mě o obrovský úspěch a hlavně velkou zkušenost. Nominace není nikdy jistá, každopádně do toho dám sto procent, pak už záleží jen na trenérovi,“ poznamenala.

Fotbalisté Zbrojovky (v červeném Antonín Růsek) prohráli 1:2 na hřišti Bohemians 1905.
Fotbalisté Zbrojovky v Ďolíčku prohráli, vítěznou trefu obstaral Květ

Stoupalová si místo v nominaci dvakrát po sobě vybojovala hlavně díky výkonům v Ženské basketbalové lize, kde nasbírá v průměru 11,9 bodu za zápas, což je nejvíc ze všech hráček Žabin. „Tato sezona je pro mě zlomová a jsem moc ráda, že se mi daří. Doufám, že se mě forma bude držet ještě dalších pár let,“ usmála se.

Čísla v osobních statistikách si v aktuálním ročníku značně vylepšila. Vždyť před rokem měla v základní části v průměru 5,5 bodu v utkání. „Nevím, čím to je,“ krčila rameny Stoupalová, pak ale dodala: „Máme teď trochu jiné tréninky a zaměřila jsem se také víc na individuální stránky.“