Závod v okolí Nových Mlýnů na poloviční ironmanské trati nabídne 1,9 kilometru plavání, 90 kilometrů na kole a 21,1 kilometru běhu. Zlínská rodačka se v něm představí podruhé, loni se sklonila před Simonou Křivánkovou, která letos ve startovní listině chybí. „Formu cítím, myšlenku na první nebo druhé místo určitě mám, záleží hodně na štěstí a technice. Kolo mě letos hodně potrápilo,“ říká.

Za svou krátkou kariéru už si připsala několik cenných triumfů, před týdnem podruhé v řadě vyhrál Moraviamana, mistrovství České republiky v dlouhém triatlonu. Při své premiéře na světovém šampionátu na Havaji skončila sedmá ve své kategorii.

K úspěchům jí pomáhá český ironmanský král Vabroušek. „Trenér mi napíše týdenní tréninkový plán, který vesměs plním do puntíku. Spíš mi říká, že můžu jednou v týdnu vynechat, že trénuji hodně. V plánu jsem stoprocentní, jenže dělám velké chyby při závodech,“ uvědomuje si.

Kouč se na ni zlobí, když si nepohlídá stravování nebo pitný režim při závodě. „Nebo že jsem pomalá v depu, při vysvlékání neoprenu. Nevyzkouším si přechodové doplňky, na to jsem lajdák. Nebo si nedám včas kolo do depa, v hlídání času jsem zmatkář, v nastudování trasy jsem taky úplně mimo. Dělám opakované a časté chyby, snažím se to doladit, ale komu není rady, tomu není pomoci,“ usmívá se Kotopulu.

S Vabrouškem naštěstí pro ni většinou komunikuje e-mailem. „Nevyzní to tak škaredě, jako když se potkáme a řekne mi, že jsem se zase špatně nasnídala,“ povídá.

Na PálavaRace se triatlonisté i dobrovolníci mohou hlásit ještě na místě. Kotopulu se do Pavlova chystá s rodinou. „Okolí je nádherné, jedeme tam už v pátek a udělám si prodloužený víkend s dětmi, které si v sobotu taky užijí závody. Těšíme se a snad letos vyjde lepší počasí, loni padaly krupky. Víc mi vyhovuje horko, budu za něj radši než za déšť a zimu,“ doufá největší favoritka. Mezi muži se hodně čeká od vítěze Moraviamana Tomáše Řenče.

Závod patří už druhý rok do seriálu Ford Czechman Tour, českého poháru dlouhých triatlonů a duatlonů. „To znamená prestiž, ale zároveň přináší i omezení, všichni závodníci musí striktně respektovat pravidla České triatlonové asociace. Ta dohlíží na kvalitu, takže poskytuje své rozhodčí i část vybavení, aby všechny závody držely stejnou úroveň v pravidlech i kvalitě služeb,“ vysvětluje ředitel PálavaRace Tomáš Novotný.

Na dodržování pravidel, například zákazu hákové jízdy při cyklistice, dohlíží šest rozhodčích, z toho čtyři na motorce. „I vrcholoví závodníci dostanou trest při závodě, ale dávají si daleko větší pozor než hobíci, kterým to může mimoděk ujet. Rozhodčí jezdí víc a účastníci to můžou odskákat. Kontrolují se také průjezdy do depa,“ připomíná Novotný.

Český pohár
6. května: Krušnoman duatlon (Klíny)
3. června: Czechman (Pardubice)
24. června: Moraviaman (Otrokovice)
15. července: PálavaRace (Pavlov)
29. července: TriPrague (Praha)
5. srpna: Slovakman 226 (Piešťany)
26. srpna: Pilman (Žďár nad Sázavou)
16. září: Klasik Duatlon (Příbram)