Část věřitelů dle informací v insolvenčním rejstříku podala na jednu ze společností z holdingu návrh na insolvenci. Většina zaměstnanců z Future Farming podle Seznam zpráv nedostala od března výplaty a akvaponická farma brzy ukončí provoz. „Většina zaměstnanců nedostala dodnes výplatu za měsíc březen. S výplatou za duben už nepočítá nikdo a lidé podávají výpovědi,“ sdělila anonymně osoba obeznámená se situací.

Co je akvaponie

  • Systém založený na koloběhu hnojiv v přírodě: zvířata poskytují výživu rostlinám a rostliny zase zvířatům.
  • Spojuje chov ryb s pěstováním zeleniny. Ryby poskytují hnojivo rostlinám, prospěšné bakterie z něj pomohou vyrobit živný roztok a rostliny pak čistí vodu rybám. Nepoužívají se umělá hnojiva ani agrochemie.
  • Biologický odpad z chovu ryb na maso se využívá jako hnojivo pro pěstování rostlin. Kořenová síť rostlin následně pročistí vodu.
  • Pro pěstování rostlin není zapotřebí půda.
  • Bez umělých hnojiv a chemických postřiků.

Firma přiznala problémy v dopise, který v květnu poslala zaměstnancům. „Finanční situace nám již delší dobu neumožňuje další rozvoj a navyšování produkce, a proto jsme nuceni zavřít stávající provozy. Jsme nuceni ukončit provoz naší farmy v Heršpicích. Bohužel jsme nedokázali farmu dostavět a udržet provoz z vlastní produkce,“ napsalo vedení Future Farming svým pracovníkům.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Průvod sexuálních menšin prošel Brnem.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov