„V prvním pololetí chceme prodat devětatřicet bytových domů. Samozřejmě ale musí odprodej včetně ceny schválit zastupitelé,“ uvedl náměstek brněnského primátora Oliver Pospíšil. Nabídky k odkoupení bytů se tak dočkají lidé v domech v městských částech Brno-střed, Brno-sever, Bystrc, Starý Lískovec, Maloměřice a Královo Pole.

Byty město většinou lidem odprodává velmi levně. Oproti tržním cenám za něj zaplatí zhruba čtvrtinu. „Lidé mají o odkoupení bytů většinou poměrně velký zájem. Motivuje je k tomu i to, že zákony postupně umožňují deregulaci nájemného. Odkoupení a následné splátky taky vychází výrazně výhodněji,“ uvedl náměstek Pospíšil.

Jeho slova potvrdil i Miroslav Krupka z Kubíčkovy ulice v Bystrci. Dům, v němž bydlí plánuje město prodat ještě v prvním polovině tohoto roku. „Možnost odkoupit byt do osobního vlastnictví velmi vítám. Popravdě jsme na to čekali dost dlouho. Doufali jsme, že nabídka přijde dřív. Ovšem lepší pozdě než nikdy,“ usmál se Krupka.

Privatizace městských bytů se oproti původním plánům opravdu poněkud zpozdila. Prodej čtyřiadvaceti tisíc bytů měla totiž skončit už letos. „Byl to optimistický odhad. A ty se moc často neplní. Tempo privatizace hodnotím spíše chvalitebně,“ řekl Pospíšil.

Dochází trpělivost

Do roku 2012 bude podle něj hotová městu zůstane už jen 28 500 bytů. A to i přes problémy s prodejem čtyřicítky bytů u nichž město doposud nevyřešilo restituční spory či třeba problémy s územním plánem. „Například prodej domu Údolní 13 odložíme kvůli nejasné velikosti budoucí hranice kulturní památky Špilberk. Museli bychom jej totiž prodat bez části dvora,“ řekl Pospíšil.

Lidem v Údolní 13 přitom už dochází trpělivost. „Problém s odkládáním privatizace je palčivý. Už v roce 2003 osmaosmdesát procent nájemníků požádalo o privatizaci, vždy ji schválily všechny orgány a pak se to někde zaseklo. Naposledy v loni loni, kdy bytový odbor přišel s další údajnou překážkou bránící prodeji,“ postěžovala si Věra Špatková.

Pro prodej bytů do vlastnictví jejich obyvatel je přitom většina starostů brněnských městských částí. „Nemůžeme říct, že se o byty staráme špatně. Ale soukromé vlastnictví je vždy lepší. Lidé se dokáží o své byty postarat opravdu nejlépe,“ uvedl starosta největší městské části Brno-střed Libor Šťástka.

Proti prodeji bytů do osobního vlastnictví naopak vystupuje opoziční zastupitel a starosta Brna-sever Leo Venclík. „Diskriminuje to ty, kteří nejsou v nájemních bytech. Normální mladá rodina si musí na byt brát hypotéku a zaplatí mnohonásobně více,“ postěžoval si Venclík. Dodal, že město se také zbavuje hodnotného majetku. „V době krize je to nepochopitelné. Byty se mají prodávat za plnou cenu a peníze potom použít třeba na stavbu sociálního bydlení pro ty, kteří nemají peníze na placení vysokých nájmů,“ navrhl Venclík.

Prodej bytů

- Brno chce prodat celkem 24 035 obecních bytů

- Prodalo jich už přes 18 000, zbývá dalších 5 000

- Po konci privatizace Brnu zůstane 28 495 bytů

- Do konce prvního pololetí roku 2010 prodá Brno 39 bytů

- Ve druhém pololetí roku 2010 prodá Brno 53 bytů

- V prvním pololetí roku 2011 prodá Brno 23 bytů

- Prodeji brání soudní spory nebo jiné problémy u 40 bytů

- Konec privatizace je naplánován na rok 2012