Svou podnikavou povahu ale Vladimír Lehký nezískal náhodou. „Pocházel ze staré živnostenské rodiny a už jeho otec byl považován za podnikavého průmyslníka,“ vypráví v knize Kronika řemesel, obchodu, živnosti a výroby Jan Cekl. Podle něj se začal fotograf o nové techniky zajímat už v patnácti letech.

„Vyhledával s oblibou velké fotografické ateliéry, aby si osvojil moderní metody fotografického portrétu. Pracoval ve Vídni i v prestižní škole Langhans v Praze,“ říká Cekl.

První záblesky úspěchu se objevily po válce, kdy se Lehký vrátil z vojenské služby. „Rozhodl se zřídit si vlastní ateliér na Jakubském náměstí, odkud se ale stěhoval už v roce 1925,“ připomíná Cekl. Mladý podnikatel totiž potřeboval pro uměleckou činnost větší prostory.

Za prvních sedm let na Jakubském náměstí získal Lehký dobrou pověst, a když byl na prodej prestižní fotografický závod Pietznera na brněnském Kolišti, neváhal ani chvíli. „Nechtěl závod jen udržet, ale postupně jej rozšiřovat. Ve vedení mu už tehdy pomáhali dva synové, kteří později firmu zdědili,“ uvádí Cekl.

Lehký se ale nespokojil jen s vedením nejsilnějšího fotoateliéru na Moravě. Působil dlouho i v brněnském společenstvu fotografů. „Jeho práce se zúročila v roce 1931, kdy jej společenstvo zvolilo do svého čela. Díky podpoře lidí se rozhodl založit i celodenní fotografickou školu. „Nakoupil veškeré vybavení a také tam sám učil,“ popisuje Cekl.

Nyní už Brňané na Kolišti dříve slavný fotoateliér nenajdou. Od roku 1990 tam funguje prodejna s elektronickými součástkami.