Kvalitu polských potravin obhajuje tamní velvyslankyně Grażyną Bernatowicz. „V posledních letech jsme hodně investovali do zpracovatelského sektoru. Je u nás jedním z nejlepších v Evropě. Vůbec nevím, kde se vzala tak silná a mylná asociace, že to, co je polské, musí být levné a nekvalitní," poznamenala velvyslankyně.
Je přesvědčená o tom, že jejich potraviny nemají špatnou pověst v Německu ani ve Velké Británii, kam země vyváží víc než do České republiky.
Pořadatelé Salimy považují veletrh za ideální příležitost, kde si mohou návštěvníci udělat vlastní názor na polské potraviny. „Mohou zajít na gastronomickou show, kde se představí polská regionální a tradiční jídla vyrobená z nejkvalitnějších surovin," uvedla mluvčí výstaviště Dita Brančíková.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozornila v posledních dvou letech hned na několik závadných výrobků z Polska. „Šlo o závažné případy, které svědčily o možném selhání dozoru nad kvalitou potravin. Na polské výrobky se nyní záměrně nezaměřujeme a rizika vyhodnocujeme průběžně. V posledních měsících jsme srovnatelně závažné problémy nezaznamenali," sdělil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.
Důvěru k polským potravinám v posledních letech ztratila například Brňanka Monika Rašková. „Problémů bylo opravdu hodně. Nelíbí se mi, že k nám vyvážejí maso s antibiotiky, které si například starší lidé pořídí, jenom protože je levné. Když ale takové věci budou lidé dál nakupovat, nikdy je k nám nepřestanou dovážet," poznamenala.
Veletrh Salima, kde se polští výrobci a zemědělci budou chtít ukázat v lepším světle, je na brněnském výstavišti od 25. do 28. února. Po několikaleté přestávce se kromě odborníků otevírá i běžným návštěvníkům. Objeví se na něm skoro pětistovka vystavovatelů. Pavilon A nabídne například ochutnávku nápojů, kde návštěvníci ochutnají několik druhů kávy, výrobky malých pivovarů nebo jihomoravská vína.